Wyspa Bożego Narodzenia

Wyspa Bożego Narodzenia, czyli zakątek znajdujący się na Oceanie Indyjskim pomiędzy Azją a Australią. Niewielkich rozmiarów teren zajmujący jedyne 135km2! Od najbliższego australijskiego wybrzeża dzieli wyspę 1565 km, ponad tysiąc więcej od Perth i ok. 380 km od indonezyjskiej Jawy. I mimo tego, iż prawnie należy ona do Australii wiele map nie pokazuje jej jako członek kontynentu. Cóż za karygodna sytuacja.

Położenie Wyspy Bożego Narodzenia na kuli ziemskiej

Ale skąd ta nazwa? Jak już wiecie nie pochodzi ona od pięknie ozdobionych i zaśnieżonych choinek. A więc skąd ten pomysł? Nazwa ta jest ściśle związana z datą jej odkrycia. Gdy w 1615 roku a właściwie 28 lat później, brytyjski kapitan, William Mynos dopłynął do jej brzegu nazwał ją „Wyspą Bożego Narodzenia”.

Wschód Słońca i łódź

Mimo że jest to terytorium stosunkowo młode, ma bogatą historię. Gdy w drugiej połowie XIX wieku wyspę zaczęto odwiedzać częściej w celu eksploracji, natknięto się na urodzajne złoża fosforów. W wyniku tego 6 czerwca 1888 roku Wielka Brytania zajęło terytorium. Rok później wydzierżawiona była na 10 lat rodzinie Clunies-Ross. Zbudowano wtedy pierwsze osiedle „Flying Fish” i zaczęto wydobywanie surowca.

Święty Mikołaj

Co ciekawe większą część terenów wyspy objęto ochroną i włączono w teren „Christmas Island National Park”. A u wejścia stoi..... FIGURA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA!!! Kolor czerwony jest tam kojarzony nie ze Świętym Mikołajem a z krabami! Tak krabami! Co roku ma miejsce ciekawe zjawisko, mianowicie wędrówki krabów. W okresie między październikiem i listopadem masy skorupiaków przemieszczają się z zalesionych terenów w stronę oceanu. Przypominają one czerwony dywan, który zalewa chodniki, parki, ogrody czy pola glolfowe. Wyspa jest na tyle skora do pomocy zwierzętom, że na okres ich wędrówek część dróg i jest zamykana. Niesamowita inicjatywa.

Krab

Istotną kwestią jest sprawa wyznawców różnych religii na wyspie. Jak to tam wygląda? Najliczniejszą grupą religijną stanowią buddyści, bo aż ok.75% całej populacji! Na drugim miejscu uplasowali się chrześcijanie ok. 12%, a na trzecim muzułmanie (stan na 2000 rok). Przy kwestiach religijnych automatycznie nasuwa nam się pytanie, jak obchodzone są święta na tej wyspie. Jak się domyślacie, ze względu na niewielką liczbę chrześcijan nie są one zbyt okazałe. Na całej wyspie znajduje się tylko jedna katolicka kaplica, a ksiądz przyjeżdża tam jedynie raz do roku. Prosto z Australii dociera jedynie przed Wielkanocą! Paradoksalne, biorąc pod uwagę jej nazwę, nie sądzicie?

Kaplica przy wodzie

Wyspa ta posiada wiele atutów. Położona w strefie klimatu tropikalnego cieszy się sporymi temperaturami powietrza. W kwietniu sięgają nawet 30°C, a w najchłodniejszej porze roku, czyli w sierpniu ok. 22°C. Warto podkreślić, że pora deszczowa trwa tutaj od listopada do maja, a średnia temperatura otaczającego wyspę Oceanu Indyjskiego w ciągu roku wynosi około 27˚C. Można by rzec, że podróżować tam to tylko na wakacje, lecz dla osób ciepłolubnych opcja świąt w takim miejscu brzmi cudownie. Bez kurtek czy czapek, a w bikini!

Jak widać Wyspa Bożego Narodzenia różni się diametralnie od naszych wyobrażeń, ale w żadnym stopniu jej to nie umniejsza. Jest ona ciekawa, piękna i na pewno bardzo ciepła.

Aleksandra Kociubowska

 

Źródła: