ZAGADKA NR 1: W kilku zdaniach rozwiń myśl: „Jeśli chcesz poznać boskość, poczuj wiatr na twarzy i ciepłe słońce na dłoni”.

Oto kilka naszych odpowiedzi:

Niektórym ludziom wydaje się, że Boga można poznać i odczuć tylko przez bezpośredni kontakt z Nim, czyli np. jakieś objawienie prywatne. Jednak takie doświadczenia mają tylko nieliczni. Jezus powiedział: „błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli” (J 20). Wiatru i słońca na naszym ciele nie widzimy, a jednak czujemy. Tak samo jest z Panem Bogiem, niekoniecznie aby Go poczuć i doznać z Nim kontaktu musimy Go spotkać czy zobaczyć osobiście. Przez modlitwę czy zawierzanie naszego życia Bogu nie widzimy się z Nim twarzą w twarz, jednak odczuwamy jego obecność i bliskość. To tak jak czujemy wiatr na naszej twarzy czy ciepłe słońce na dłoni.

Natalia

 

Ja osobiście uważam, że odnosi się to do tego, że wiatr i słońce to dobra, które stworzył Pan Bóg. I nie poznajemy Boga jedynie przez chodzenie do kościoła – uczestniczenie w Mszy św. czy innych sakramentach (choć to jak najbardziej ważne), ale również poprzez czytanie Biblii – Słowa Bożego czy uczestniczenie właśnie w takich projektach jak ten – „Oblicza dialogu”. Tak samo właśnie Boga możemy poznawać i czuć się bliżej Niego, po prostu, doceniając naturę czy ogólnie to, co stworzył i cieszyć się tym, okazywać Mu wdzięczność. Bo tak jak mówi Księga Mądrości – „z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę” (Mdr 13). Boga możemy poznawać na wiele sposobów, na wiele sposobów możemy oddawać Mu uwielbienie i po prostu jednoczyć się z Nim.

Ola

 

Uważam, że w tym zdaniu chodzi o to by oprócz poprawiania relacji z Bogiem poprzez rekolekcje, modlitwy w świątyni i czytanie Biblii skupić się również na innych aspektach, w tym na rodzinie oraz naturze. Cieszyć się z tego, że mamy bliskich i co mamy dookoła siebie, i tą radością dzielić się z innymi.

Ala

 

Myślę, że chodzi tutaj o to, że wszystko co jest na świecie pochodzi od Boga, więc natura przede wszystkim – wiatr i słońce także. Jeśli czujemy wiatr i ciepło słoneczne to przybliżamy sie do Boga.

Ola

 

 

Zdjęcie: https://pixabay.com/photos/beach-sun-evening-summer-sea-2836300/