27 styczeń - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

  • Zbiorowa mogilła dębickich Żydów
    Zbiorowa mogilła dębickich Żydów

Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci.

Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. W ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w mieście Dębica odbył się Wieczór Galicyjski z żydowskimi mieszkańcami dawnej Dębicy. Wykład poprowadził dr Arkadiusz Więch. Mieszkańcy obecnego powiatu dębickiego odkrywali zakątki miasta związane z losami dawnej społeczności żydowskiej i jej wpływu na miasto. Została przedstawiona struktura społeczeństwa żydowskiego, jej wpływ na handel, rzemiosło, wolne zawody i rolnictwo, które rozwijały się w ówczesnej Galicji. Wykład pozwolił zgłębić wiedzę na temat współistnienia w Dębicy dwóch kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej.

Władze miasta uczciły pamięć o ofiarach zbrodni dokonanej przez niemieckiego okupanta na społeczności żydowskiej także w miejscu pamięci w lesie na Wolicy. Burmistrz wraz z zastępcą złożyli kwiaty oraz zapalili światło na zbiorowej mogile dębickich Żydów.