Korzystamy

  • szlak_papieski_2.jpg

    Szlak Papieski

    Szlak Papieski to ogólna nazwa szlaków turystycznych, które przemierzał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Przypomina on o miejscach, przez które wędrował najpierw jako ksiądz, potem biskup i kardynał, oraz tych, które odwiedzał jako papież.

    Do wytyczenia tych szlaków posłużyły wspomnienia osób wędrujących z Karolem Wojtyłą, wpisy do ksiąg parafialnych i inne podobne dokumenty.

  • spotkanie_izba_4.jpg

    Spotkanie z panią Ewą Regułą – pielgrzymem do Ziemi Świętej

    Kolebki naszej kultury szukamy między innymi w Ziemi Świętej. Marzeniem wielu Polaków jest więc pielgrzymka do Izraela. Aktualnie jest to niemożliwe, ponieważ trwa tam wojna. Naszej emerytowanej nauczycielce, pani Ewie Regule, udało się odwiedzić ziemię, po której chodził Jezus, tuż przed wojną. Przywiozła stamtąd wspaniałe wspomnienia i piękne zdjęcia. 22 stycznia 2024 roku podzieliła się wrażeniami ze swojej podróży z uczniami klas 2E,1B,4D i 1G w ramach projektu „Oblicza dialogu”.

     

  • Kościół Wszystkich Narodów,<br/> Bazylika Konania położona na Górze Oliwnej  <br/>w Jerozolimie

    Tu rozpoczyna się droga Kościoła, który właśnie z Jerozolimy wyruszył na cały świat, aby głosić Ewangelię

    Ziemia święta – miejsce, gdzie czas łączy się z wiecznością. Każe ono człowiekowi zatrzymać się i spokojnie zastanowić się nad sobą i swoją wiarą. Sprzyja temu starożytna architektura, malownicze pejzaże, niezwykła flora i fauna. To, bowiem tu rozpoczyna się droga Kościoła, który właśnie z Jerozolimy wyruszył na cały świat, aby głosić Ewangelię.

  • Zbiorowa mogilła dębickich Żydów

    27 styczeń - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

    Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

  • sumo7.png

    Prelekcja o kulturze japońskiej i pokaz sztuki walki sumo

    W dniu 05.04.2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie poświęcone sztuce walki sumo. Naszymi gośćmi byli Pan szkoleniowiec, trener, sędzia sportowy sumo Andrzej Jedynak wraz z zawodnikami. To nasze spotkanie zostało zainspirowane obecnym tematem projektu Oblicza Dialogu XI edycji  pod hasłem: Od Wschodu do Zachodu. Rozprzestrzenianie się idei religijnych, filozoficznych, kulturowych i naukowych wzdłuż starożytnych szlaków.

  • sredniowieczne_zapiski_logo.jpg

    Chodzimy po Opolu

    Dlaczego pojechaliśmy do Opola?

    Bo to jedno z najstarszych miast w Polsce, które w średniowieczu i renesansie było centrum handlu, bo przecinały się tu szlaki handlowe, a więc docierały tu „od wschodu i zachodu” różnorodne wytwory kultur obcych.

    Co zobaczyli w Opolu uczestnicy projektu „Oblicza dialogu”?

    Najpierw poszliśmy na rynek i oglądnęliśmy zabytkowe kamieniczki oraz ratusz we włoskim stylu. Jest on nieco mniejszą kopią ratusza florenckiego – pałacu Vecchio.

  • towar_jedwabnego_szlaku.jpg

    Uczniowie poznali historię Jedwabnego Szlaku

    Oglądając jeden z odcinków serii ‘’The Silk Road” uczniowie poznali historię Jedwabnego Szlaku, który przez wieki służył wymianie towarów i osiągnięć między Wschodem a Zachodem.

    Służył on władcom w zacieśnianiu więzów pomiędzy mocarstwami, odkrywcom geograficznym, otwierał także oczy ludzkości  na odmienne kultury