Odpowiadamy
ZAGADKA NR 1: Co to za miasto?
Samarkanda - nazwa miasta pochodzi od słów w języku sogdyjskim – asmara, czyli „kamień, skała”, oraz kand oznaczającego „osada, gród. Jedno z najludniejszych miast Uzbekistanu i stolica wilajetu samarkandzkiego.
ZAGADKA NR 2: Jakie jedno z najstarszych (polskich) miast zostało zaznaczone gwiazdką na tajemniczej mapie Klaudiusza Ptolemeusza?
Kalisz, zaznaczony gwiazdą na mapie Klaudiusza Ptolemeusza, to jedno z najstarszych polskich miast. Jego historia kulturowa i handlowa stanowi punkt spotkania różnych idei, co doskonale wpisuje się w tematykę projektu "Oblicza Dialogu".
ZAGADKA NR 3: O jakiej budowli mowa? Gdzie się pierwotnie znajdowała i gdzie jest teraz?
Opisana budowla to Brama Isztar w Babilonie.
ZAGADKA NR 4: Czy w innych religiach występuje także post?
W innych religiach ludzie również praktykują post.
ZAGADKA NR 5: Czy wiesz, czym były starożytne pieczęcie cylindryczne?
Starożytne pieczęcie cylindryczne były artefaktami wykonanymi z różnych materiałów, takich jak kamień, glina, jaspis, kwarc, hematyt, czy metal, i miały formę walcowatych bębnów z wygrawerowanymi wzorami. Używane były na Bliskim Wschodzie i na obszarach sąsiednich od IV tysiąclecia p.n.e. do około I tysiąclecia n.e. Wynalezienie pieczęci cylindrycznych jest przypisywanie starożytnym Sumerom.
ZAGADKA NR 6: Niedługo rozpocznie się żydowskie święto Pesach obchodzone na pamiątkę wyjścia z niewoli egipskiej pod wodzą Mojżesza.
Pesach to jedna z najstarszych uroczystości religijnych w tradycji judaizmu. Dla Żydów Pesach jest wielkim świętem wolności, obchodzonym na pamiątkę wyjścia z niewoli egipskiej pod wodzą Mojżesza. Symbolizuje także zapowiedź odkupienia świata w chwili przyjścia Mesjasza. Obchody zaczynają się 15 dnia miesiąca nisan (marzec-kwiecień) i trwają w Izraelu siedem dni, a w diasporze osiem. W tym roku rozpoczynają się od wieczerzy 22 kwietnia do wieczerzy 30 kwietnia w/g kalendarza gregoriańskiego. Sama uczta musi być przygotowana w sposób szczególnie odświętny. Stół winien być przykryty białym obrusem i ozdobiony kwiatami. Talerz sederowy to specjalny element nakrycia, podzielony na pięć lub sześć miejsc-przegródek na poszczególne, symboliczne potrawy. Są to: maca, zeroa, bejca, maror, karpas, chazeret.