Prelekcja o kulturze japońskiej i pokaz sztuki walki sumo

W dniu 05.04.2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie poświęcone sztuce walki sumo. Naszymi gośćmi byli Pan szkoleniowiec, trener, sędzia sportowy sumo Andrzej Jedynak wraz z zawodnikami. To nasze spotkanie zostało zainspirowane obecnym tematem projektu Oblicza Dialogu XI edycji  pod hasłem: Od Wschodu do Zachodu. Rozprzestrzenianie się idei religijnych, filozoficznych, kulturowych i naukowych wzdłuż starożytnych szlaków.

O tym, jak daleko docierały dawno temu karawany kupieckie na jedwabnym szlaku może świadczyć rozwój sportu i sztuk walk. Wschodnie sztuki walki rozprzestrzeniły się w całej Azji, a ich kolebką były Chiny i państwa ościenne. Zapasy, sumo, karate i temu podobne sporty znane nam dziś, zrodziły się wieki temu za czasów funkcjonowania starożytnego Jedwabnego Szlaku. W wielu regionach Azji do dziś te sztuki walki są cenione jako dobro i sport narodowy. Sporty te wraz z karawanami kupców i przemieszczaniem się ludzi po szlakach dotarły i do Europy. Zapasy sumo są praktykowane w Japonii od ponad 1500 lat i stały się narodowym sportem kraju, chociaż niektórzy twierdzą, że jest to w rzeczywistości forma sztuki. Może to być prawdą, ponieważ jego początki leżą w szintoizmie jako przedstawieniu zabawiającym bóstwa. To religijne pochodzenie oznacza, że zapasy sumo są wysoce zrytualizowane, a sposób ich uprawiania nie zmienił się od wieków. Tylko mężczyźni mogą brać w nich udział, a duża część turnieju to czynności ceremonialne, w przeciwieństwie do zapasów. Sama walka trwa zwykle tylko kilka sekund, a tylko najdłuższe zajmują około minuty. Zawodnicy w pozycji kucającej, twarzą do siebie, z zaciśniętymi pięściami i knykciami dotykającymi podłogi, wpatrując się w siebie. To „zastraszanie” zostało teraz ograniczone do czterech minut, podczas gdy wcześniej trwało godzinami. Istnieje nie mniej niż 80 technik, które zapaśnik może wykorzystać, aby wygrać walkę. Uderzanie pięścią, duszenie, kopanie w brzuch lub klatkę piersiową, ciągnięcie za włosy i chwytanie stroju przeciwnika są niezgodne z zasadami. Jeśli jakakolwiek część ciała zapaśnika opuści ring, uczestnik ten przegrywa walkę. Nie można także dotknąć maty żadną inną częścią ciała niż podeszwa stopy. Aby wygrać, zapaśnik musi więc spróbować nakłonić przeciwnika do popełnienia takiego faux pas. Dziś zapasy sumo to profesjonalny sport o bogatej historii i znaczeniu kulturowym.

W XXI w., mimo tego że już nie poruszamy się szlakiem przy użyciu objuczonych zwierząt, komunikacja na Jedwabnym Szlaku przebiega w najlepsze. Dowodem tego było nasze spotkanie poświęcone sportowemu sumo. Obecnie nasz uczeń Daniel Mosior z klasy 1ST uprawia sportowe sumo. W sezonie jesiennym w roku 2023 zdobył złoty medal Mistrzostw Europy Młodzików Sumo w kategorii do 15 lat i wadze do 75 kg. Zawody odbyły się w Szwajcarii, gdzie zmierzył się przeciwnikami, których pokonał. Wywalczył dwa złote medale, jeden w klasyfikacji indywidualnej, a drugi w klasyfikacji drużynowej.

Daniel na co dzień trenuje sumo w LUKS – Lubzina pod okiem Pana trenera Andrzeja Jedynaka. To dzięki świetnemu trenerowi i swojej silnej woli oraz zamiłowaniu do tej sztuki walki Daniel osiągnął sukces. Wcześniej zdobywał liczne medale w zawodach ogólnopolskich, ale wygrana w Szwajcarii otwarła mu drogę do szerszych możliwości. Jako reprezentant Polski i mistrz Europy 2023 r. w styczniu 2024r. odbył dwu tygodniową podróż do Japonii na zawody sumo. W tym czasie poznał kulturę Japońską, zwiedzał i podróżował po kraju. Zobaczył jak wygląda tradycyjne sumo Japońskie i walczył w sportowym sumo. O swoim pobycie i przeżyciach jakie doznał podczas wyprawy postanowił opowiedzieć naszej społeczności szkolnej. Daniel przygotował prezentację, w której zaprezentował swoje spostrzeżenia o życiu, sporcie, kulturze, wierzeniach i jedzeniu jakie występują na drugim końcu Jedwabnego Szlaku.

Pan trener Andrzej Jedynak odbył już 3 wyprawy do Japonii na zawody sportowe i miło wspomina tam spędzony czas. Jest mile zaskoczony kulturą osobistą Japończyków. Mentalność ludzi tam mieszkających jest zupełnie inna niż w Europie. Sposób bycia i zachowania w prostych relacjach między ludzkich jest zupełnie inny, ludzie są bardzo serdeczni i uczynni. Sport sumo, który jest tam uprawiany według tradycji od II w p.n.e. to zasady życia, ćwiczeń i walki według ściśle określonego kodeksu. Wierzenia religijne, które tam dominują od wieków wplecione są w sztukę walki.

Sumo jako sport jest bardzo popularne w krajach azjatyckich, to tam jest najwięcej zawodników. Sport ten jest tam uznawany i szanowany jako dobro narodowe. Ludzie oddają swoje dzieci do specjalnych ośrodków szkół, gdzie od najmłodszych lat trenuje się przyszłych zawodników sumo. Jest to dość trudne szkolenie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Tylko najlepsi awansują do wyższych kategorii wiekowych i wagowych. W takich ośrodkach poszukuje się utalentowanej młodzieży, aby zasiliła najsławniejsze stajnie szkoleniowe trenujące sumitów.

Daniel w Japonii miał możliwość zobaczenia świątyń buddyjskich, shinto i katolickich. Wyprawa miała miejsce do stolicy tego kraju, czyli Tokio – 35 mln aglomeracji. To duże miasto w architekturze miejskiej posiada liczne świątynie buddyjskie i shinto. Katolickich świątyń jest tu zdecydowanie mniej, ale są one równie piękne i zadbane. Małe świątynie, kapliczki są na każdej uliczce gdzie mieszkańcy mogą przystanąć na chwilkę lub pomodlić się, pomedytować w ciszy. Japonia dziś staje się bardziej otwarta na świat, dlatego wraz i napływem imigrantów katolików ostatnimi czasy przybywa.

W drugiej części naszego spotkania odbył się pokaz walki sumo. Pan trener wyjaśnił na czym polega rozgrzewka, zasady walki i sama walka. Młodzież miała możliwość posłuchać i zobaczyć jak należy się przygotować do walki.

Zawodnicy walczyli na macie podziwiani przez rówieśników. Na koniec była możliwość spróbowania własnych sił. Walki sumo cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Dziękujemy Panu Andrzejowi Jedynakowi za podzielenie się z nami swoją wiedzą i spostrzeżeniami oraz za fachowy pokaz walki sportowego sumo.

Kultura_japonska_i_walka_sumo autorstwa Grupa_Oblicza_Dialogu