Szlak Papieski

Szlak Papieski to ogólna nazwa szlaków turystycznych, które przemierzał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Przypomina on o miejscach, przez które wędrował najpierw jako ksiądz, potem biskup i kardynał, oraz tych, które odwiedzał jako papież.

Do wytyczenia tych szlaków posłużyły wspomnienia osób wędrujących z Karolem Wojtyłą, wpisy do ksiąg parafialnych i inne podobne dokumenty.

Powodem ich powstania było upamiętnienie śladów Jana Pawła II rodzące się ze świadomości, że każdy jego ślad na rodzinnej ziemi ma wielką wartość historyczną i jako taki nie może zostać zapomniany.

Pomysłodawcą utworzenia Szlaków Papieskich była Urszula Własiuk, prezes Fundacji Szlaki Papieskie, którą zainspirowały słowa Jana Pawła II: Pilnujcie mi tych szlaków (Nowy Targ, 1979) oraz (…) dobrze by było umieścić w [mojej] biografii wszystkie trasy na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię (Watykan, 1979).

Powstała też piosenka Fundacji Szlaki Papieskie Zostało słowo, do której słowa i muzykę napisała Andrzej Mróz.

Zanim za Tobą tam podążymy skąd widać wszystkie góry tego świata,

możemy chodzić po Twoich śladach, po naszych górach, po Twoich szlakach.

Mówiłeś w górach bliżej do Boga więc tam wędrujmy by gdzieś na szczycie

odnaleźć w duszy to czego nie ma w zmęczonych miastach, gdzie pędzi życie.

 

Szlaki papieskie nie są osobno wytyczonymi trasami, biegną one po istniejących szlakach górskich, a w niektórych miejscach stanęły na nich specjalne tablice informacyjne oraz drogowskazy.

 

 

Pierwszy Szlak Papieski powstał w Tatrach - na pamiątkę wizyty Ojca Świętego w Dolinie Chochołowskiej i jego wędrówki w głąb Doliny Jarząbczej.

Wydarzenie to miało miejsce w trakcie drugiej pielgrzymki do ojczyzny 23 czerwca 1983 roku. Szlak rozpoczyna się przy metalowym krzyżu, na Siwej Polanie w miejscu gdzie lądował papieski helikopter. Dalej biegnie przez Huciska na Polanę Chochołowską gdzie orszak papieski został dowieziony autami. Na tablicy napisane jest „Biały Pielgrzym Jan Paweł II wrócił do hal 23 czerwca 1983 roku".

Najdłuższy jest natomiast Małopolski Szlak Papieski, wytyczony w 25-tą rocznicę pontyfikatu, który łączy miejsca związane z jego życiem, młodością i górskimi wędrówkami po Beskidach i Tatrach. Jego główna część z Kalwarii Zebrzydowskiej do Starego Sącza ma około 230 km długości. Symbolicznego otwarcia i poświęcenia dokonał 26 maja 2003 r. w Rabce Zdroju ks. prof. Maciej Ostrowski diecezjalny duszpasterz turystów archidiecezji krakowskiej.

 

Pozostałe Szlaki Papieskie w Polsce to:

  • Gorczański Szlak Papieski
  • Podhalański Szlak Papieski
  • Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym
  • Szlak Papieski w Beskidzie Sądeckim
  • Szlak Papieski w Beskidzie Żywieckim
  • Kamienny Szlak Papieski na Kanale Augustowskim
  • Szlak kajakowy im. kard. Karola Wojtyły rzeką Regą przez Łobez
  • Szlak Papieski Harmęże – Kozy – Straconka
  • Dolnośląskie Szlaki Papieskie
  • Kolejowy Szlak Jana Pawła II

Oprócz turystycznych Szlaków Papieskich istnieją też Miejsca Papieskie, związane z jego posługą duszpasterską. Są to tereny: Spiszu, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Wielickiego, Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego, Gór Świętokrzyskich, Ziemi Chrzanowskiej.

Jednym z takich miejsc jest Kraków,  w którym Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II spędził 40 lat – jako student, kleryk, ksiądz, a następnie biskup pomocniczy i arcybiskup metropolita krakowski. To jedyne miasto na świecie, które posiada miejsca związane niemal z całym jego życiem, które łączy specjalny szlak: Ścieżkami Jana Pawła II. Został on utworzony przez Urząd Miasta Kraków i otwarty w sierpniu 2002 r. Trasa rozpoczyna się przy Pałacu Biskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3 ze słynnym „oknem papieskim” i prowadzi m.in. do katedry na Wawelu, następnie przez Stare Miasto i Kazimierz na Dębniki, gdzie Karol Wojtyła mieszkał tuż przed II wojną światową i w okresie okupacji, a także do wielu miejsc poza centrum, takich jak kościoły i sanktuaria w Nowej Hucie czy Łagiewnikach oraz na teren dawnych zakładów „Solvay”. 

O naszych wyprawach na szlakach papieskich można przeczytać na naszej stronie szkolnej i Facebook.

 

 

Szlak papieski autorstwa Grupa_Oblicza_Dialogu