Korzystamy
Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej
W średniowieczu ma swój początek szlak, który łączył Kraków i Wilno, a przebiegał przez Lublin. Szlak Jagielloński pełnił funkcję europejskiej drogi kulturowej i umożliwiał wymianę pomiędzy Zachodem (cywilizacją łacińską) a Wschodem (cywilizacją bizantyńską). Był to szlak kupiecki i trasa podróży urzędników, dyplomatów, rycerzy, duchownych, uczonych, artystów. W Lublinie zachowały się zabytkowe budowle związane z Via Jagiellonica, zarazem upamiętniające wydarzenie Unii Lubelskiej z 1569 roku. Z kolei Jarmark Jagielloński promujący kulturę ludową Europy Środkowo-Wschodniej odbywa się w Lublinie od 2007 roku. To jedna z największych międzynarodowych atrakcji turystycznych w Polsce…
Samuraj w Krasnymstawie
Niedaleko Lublina, w Krasnymstawie znajduje się niezwykły kościół, a przy nim ogrody. To miejsce przybliża Daleki Wschód. A to za sprawą św. Franciszka Ksawerego, towarzysza św. Ignacego Loyoli, który wsiadł na statek w Lizbonie w 1541 roku i był misjonarzem w Indiach, Japonii, marzył o Chinach… Mówi się, że jest drugim po św. Pawle, który przebył tak odległą drogę z misją głoszenia Ewangelii. Jezuici właśnie w Krasnymstawie wznieśli kościół pod jego patronatem. Został przyozdobiony unikatowymi w skali Polski malowidłami przedstawiającymi życie św. Franciszka, a w 2012 roku powstały tu ogrody przybliżające roślinność i architekturę Japonii i Chin. Zapraszamy do Krasnegostawu!
Po co przetłumaczono teksty z Ugarit?
W języku polskim ukazało się tłumaczenie tekstów religijnych ze starożytnego Ugarit, które wiosną 2024 roku otrzymało nagrodę Feniks przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Kierownikiem projektu tłumaczenia tekstów był prof. Maciej Münnich z KUL, z którym spotykaliśmy się w ramach projektu “Oblicza Dialogu” czy tegorocznych rekolekcji wielkopostnych. Wspomnienie ze spotkania „Pascha w Jerozolimie” podczas rekolekcji, a także przybliżenie Ugarit i starożytnych tekstów przedstawia Ola.
„Batumi, ech, Batumi...” - miasto na Jedwabnym Szlaku
Historia gruzińskiego miasta Batumi sięga starożytności, kiedy było miastem portowym na Jedwabnym Szlaku. Opisywał je podróżnik Marco Polo. Batumi to pomost między Europą a Azją, w starożytności znane jako Kolchida. Batumi to Morze Czarne, zatoka, port i górski pierścień dookoła miasta; to palmy, egzotyczna roślinność o rajskich barwach. Obok świątyń chrześcijańskich jest tu meczet muzułmański z minaretem. W Polsce miasto kojarzone jest z piosenką zespołu Filipinki, która była przebojem w latach sześćdziesiątych XX wieku. Opiewała między innymi herbaciane pola Batumi. Na podróż do Gruzji zaprasza Magdalena.
Cebularz, czyli najsłynniejszy żydowski przysmak z Lublina
Mówi się, że w Lublinie można poczuć smak Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Różnorodne kulinarne tradycje powstały tu dlatego, że w Lublinie krzyżowały się wielkie szlaki handlowe z Krakowa do Wilna oraz z Wrocławia, Poznania i Gdańska do Lwowa i Kijowa. Placki z cebulą mają z kolei swoje początki w kuchni żydowskiej. Ich historia sięga czasów Kazimierza Wielkiego. Cebularze z domowego przysmaku w XIX wieku stały się „hitem” rzemieślniczych żydowskich piekarni na Starym Mieście. I dziś w Lublinie można poczuć woń cebularza, a serwują je piekarnie, żydowskie restauracje, a nawet Regionalne Muzeum Cebularza. Klimat żydowskiego miasta i historię cebularza przybliża Alicja.
Opowieść o papierze
Chociaż współcześnie coraz bardziej przyzwyczajamy się do czytania tekstów z ekranu laptopa, tabletu, smartfona czy innych czytników e-booków, to jednak książka drukowana na tradycyjnym papierze kryje w sobie niezwykły urok. Wiele osób nie wyobraża sobie świata bez domowej czy szkolnej biblioteki z tradycyjnymi książkami. Zatem dowiedzmy się kiedy i gdzie wynaleziono papier? Jak i na czym wykonywano notatki przed wynalezieniem papieru? Jak wyglądał pierwszy papier? Kiedy papier dotarł do Europy, a kiedy do Polski? Jak papier produkuje się współcześnie? Gdzie w naszym kraju działają muzea papiernictwa? A czy wiesz, że zebranie jednej tony makulatury chroni przed wycięciem aż siedemnaście drzew? Odpowiedzi na postawione pytania, ciekawostki, webinarium o papierze z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju – na opowieść o papierze zaprasza Patrycja.
Monety arabskie w Muzeum Narodowym w Lublinie
Co to jest skarb z Czechowa? To dirhemy arabskie, które odkrył rolnik podczas orki w 1945 roku na terenie obecnego Czechowa, czyli dzielnicy Lublina. Skarb mógł należeć do jakiegoś kupca ze Wschodu, ważył 3 100 g. Najstarsza moneta nosi datę 93 rok kalendarza muzułmańskiego (711/712 r. po Chr.), a najmłodsza 276 rok kalendarza muzułmańskiego (889/890 r. po Chr.). Arabskie monety to nie tylko cenny zabytek, ale także fascynująca podróż w czasie do dawnych epok i kultur. Prezentację na ten temat wykonała Julka.
Baśnie i bajki Wschodu
Baśnie są elementem życia człowieka od zarania dziejów. Mówią prostym, zrozumiałym językiem. Oddziałują na wyobraźnie i uczucia. Baśń przygotowuje nas w dzieciństwie do rozumienia problemów i wyzwań, jakie niesie dorosłość, działa terapeutycznie. W baśni tkwi ziarenko prawdy. Baśnie podlegają uwspółcześnieniom. Bajka z kolei jest wytworem czystej fantazji, to dzieło literackie, które pokazuje spryt i zdolności ludzkiego umysłu. Po baśniach i bajkach Wschodu oprowadzą nas Karolina i Hania. Zapraszamy!
Historia dywanów z Bliskiego Wschodu
Jakie są okoliczności wytwarzania pierwszych dywanów? Gdzie odnaleziono najstarszy znany dywan i skąd on pochodzi? Jakie motywy ozdobne wykorzystywano na dywanach? Skąd brały się nazwy rodzajów dywanów? Za jakiego regionu tradycję tkania dywanów wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO? Jakie wierzenia łączono z tworzeniem i zdobieniem dywanów? Jak dywany odnoszono do czasów i postaci biblijnych? Kiedy dywany dotarły do Polski? Jak motyw słynnego latającego dywanu był i jest obecny w kulturze Wschodu i Zachodu? Persja, Indie, Turcja, Egipt, Izrael, Polska… Zapraszamy do spojrzenia na piękne dywany i zapoznania się z ich historią.
Z czego zasłynął Jedwabny Szlak?
Skąd nazwa Jedwabny Szlak? Jaką miał długość? Kiedy zaczęła się wymiana handlowa? Jakie towary przewożono? Czy był tylko jeden Jedwabny Szlak? Jakie zwierzęta dźwigały towary? Od kiedy towary przez ten słynny szlak zaczęły docierać do Polski? Odpowiedzi na te pytania zawiera prezentacja Magdaleny. Zapraszamy!
Historia herbaty
Pijemy ją co dzień. Rano, w południe, wieczorem. W domu, w kawiarni, w szkole… Herbata czarna, zielona, biała, owocowa… Jaka jest Twoja ulubiona herbata? Skąd pochodzi herbata? Co oznacza jej nazwa? Jak i kiedy herbata przywędrowała do Europy? Gdzie narodziła się ceremonia parzenia herbaty? A gdzie herbatę wykorzystuje się w obrzędach zaślubin? O zaletach herbaty piszą i ciekawy przepis na zimową herbatę podają Karolina i Hania.
Dlaczego bursztyn rozpala wyobraźnię?
Grecy nazywali go elektron, bo świeci i błyszczy (od tej nazwy pochodzi określenie elektryczności). Estowie mówili o nim glaesum (od tego pochodzi Glass - szkło w językach germańskich). Arabowie mówili anbar, Persowie – karuba, Słowianie – jantar, zaś Żydzi – choszmal, tłumaczone metafizycznie jako Moc Boża, Tchnienie. Z powodu bryłek bursztynu powstał szlak bursztynowy między europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego, a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Ten minerał ciągle fascynuje i jest źródłem inspiracji…
Cynamonowa podróż po świecie
Cynamon to dobrze znana, aromatyczna przyprawa wykorzystywana do wielu potraw i wypieków. Jednak za jej niepowtarzalnym smakiem kryje się znaczenie symboliczne i biblijne, które przywędrowało do nas z Dalekiego Wschodu. Na co dzień nie doszukujemy się głębszych znaczeń otaczających nas rzeczy, ale historia cynamonu to warta uwagi ciekawostka.
Fascynująca podróż z gąbką
Gąbki to zwierzęta, których szkielety używane są przy kąpieli. W czasach biblijnych wydobywali je nurkowie z wybrzeża Azji Mniejszej. Stary Testament ich nie wspomina, ale w Ewangelii wg św. Marka (Mk 15,36) Jezus zawieszony na krzyżu otrzymał do picia gąbkę nasyconą octem, nabitą na trzcinę. W jaki sposób wyławiano gąbki z dna morza w starożytności? Jaka starożytna literatura o nich wspomina? Do czego wykorzystywano gąbki w Imperium Rzymskim? Na fascynującą podróż zapraszają Adam i Grzegorz.