Odpowiadamy
Zagadka nr 6
Niedługo rozpocznie się żydowskie święto Pesach obchodzone na pamiątkę wyjścia z niewoli egipskiej pod wodzą Mojżesza. Obchody zaczynają się 15 dnia miesiąca nisan (marzec-kwiecień) i trwają siedem lub osiem dni. Napisz, w jakich dniach - według kalendarza gregoriańskiego - przypada w roku 2024 to święto oraz wymień przynajmniej 4 potrawy, które przygotowuje się na uroczystą kolację zwaną Seder.
Zagadka nr 5
Czy wiesz, czym były starożytne pieczęcie cylindryczne? Napisz na ich temat kilka zdań. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wyglądały, to zajrzyj do elektronicznych zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie (https://zbiory.mnk.pl)
Zagadka nr 4
Jesteśmy w okresie Wielkiego Postu w Kościele Katolickim. Praktyki postne w religii mają znaczenie ochronne i oczyszczające. Napisz, czy w innych religiach występuje także post. Jeżeli tak, opisz najbardziej typowe praktyki postne w przynajmniej jednej wymienionej religii.
Zagadka nr 3
Król babiloński Nabuchodonozor II zapisał się na kartach historii jako budowniczy, który wypełnił swą stolicę olśniewającymi budowlami. Jedna z nich, niczym lazurowe morze lśniła w blasku emalii w odcieniu głębokiego błękitu. Niebieski bezkres, choć jest tylko namiastką jej dawnej świetności, do dziś imponuje rozmachem. Fenomen budowli tkwi nie tylko w jej monumentalizmie, ale również w powleczonej niebieską emalią cegle, która swym kolorem do złudzenia przypominała ceniony w starożytności lapis lazuli. O jakiej budowli mowa? Gdzie się pierwotnie znajdowała i gdzie jest teraz?
Zagadka nr 2
Oto tajemnicza mapa Klaudiusza Ptolemeusza*. Gwiazdką zaznaczono jedno z najstarszych (polskich) miast. Czy wiecie, jaka jest jego nazwa i w jaki sposób łączy się z tematyką tegorocznej edycji projektu?
Zagadka nr 1
Co to za miasto? Jego nazwa pochodzi z połączenia dwóch wyrazów: asmara (skała) oraz kand (osada, gród). Nazywane jest perłą Jedwabnego Szlaku.