Zagadka nr 5
Czy wiesz, czym były starożytne pieczęcie cylindryczne? Napisz na ich temat kilka zdań. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wyglądały, to zajrzyj do elektronicznych zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie (https://zbiory.mnk.pl)
Starożytne artefakty jakimi są pieczęcie cylindryczne to małe, walcowate przedmioty, używane w Mezopotamii i na Bliskim Wschodzie od IV do I tysiąclecia p.n.e. Wykonywano je głównie z kamieni półszlachetnych, takich jak agat, chalcedon, czy lapis lazuli. Na pieczęciach wyryte były różne sceny, co uzyskiwano poprzez dokonanie odcisku pieczęcią na miękkiej glinie. Sceny były odzwierciedleniem wierzeń, mitologii i kultu oraz codziennego życia ludzi tych odległych czasów. Ukazywano postaci ludzkie (pojedyncze lub grupowe), zwierzęta, wyobrażenia istot fantastycznych (np. człowiek-byk).
Mezopotamskie pieczęcie cylindryczne w Muzeum Narodowym w Krakowie należą do najcenniejszych zabytkowych placówki. Zostały przekazane do Muzeum w 1886 roku przez Konstantego Schmidta-Ciążyńskiego i są również wyeksponowane w elektronicznych zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Zobaczyć je można tutaj: