Szkoła dla Niepodległej
Historia magistra vitae et testis temporum! – Historia jest nauczycielką i świadkiem czasów!
22 września 2023 roku , z udziałem znamienitych gości, nastąpiło odsłonięcie historycznego muralu, pt. "Szkoła dla Niepodległej".
Mural „Szkoła dla Niepodległej” był kulminacją programu wydarzeń, organizowanych przez miasto, a w szczególności szkołę, w związku z obchodami 125 – lecia najstarszej szkoły w gminie. Jego głównym założeniem było przedstawienie 125 lat kłodawskiej historii, na tle najważniejszych wydarzeń historycznych rozgrywających się na przestrzeni ostatnich 125 lat w Polsce i na świecie, m.in. udziału ochotników w powstaniu listopadowym, powstaniu styczniowym i wojnie polsko – bolszewickiej, gehennę kłodawskich żydów, którzy zginęli w obozie zagłady Kulmhof nad Nerem, kanonizację Jana Pawła II, który jest patronem tejże szkoły oraz budowę Kopalni Soli “Kłodawa” – jedynej obecnie czynnej kopalni soli kamiennej w Polsce.
Mural kojarzy nam się trochę ze sztuką ulicy i często w takiej technice jest realizowany. Czyli z zasady mniej trwały. Tutaj element upamiętnienia, pamięci o historii miasta, szkoły, łączymy z jego wielowymiarowością w funkcji historyzującej i edukacyjnej (jako chęć upamiętnienia, zapamiętania, pozostawienia zapisanym), jak i trwałością w samym tworzywie, materii, czyli technice, która z zasady jest w stanie przetrwać kilkaset lat — staje się zatem nośnikiem pamięci. Dziś w dobie szybkiego zapisu informacji na nośnikach tak mało trwałych wymiar takiego zapisu w aspekcie pamięci o miejscu, historii, ludziach nabiera wyjątkowego znaczenia. Technika, w jakiej został wykonany, opiera się na wykorzystaniu bardzo starej techniki, sgrafitto, sięgającej przełomu XV — XIV wieku, (z tego okresu są zanotowane najstarsze sgrafitta które przetrwały do dziś jako pełne realizację, ale technika znana była już w starożytności) opartej na szlachetnych tynkach mineralnych o strukturze mineralno-wapiennej kładzionych warstwowo w dwóch kolorach, na siebie, alla prima (mokry w mokrym) i z niego (podłoża) wydobywanie rysunku poprzez usuwanie warstwy wierzchniej tworząc po wyschnięciu trwały modelunek reliefowy.
Na muralu znajdują się, m.in., wizerunek pierwszego sztandaru szkoły, który pojawił się w roku 1918, co podkreśla niepodległościowe tradycje szkoły, a także postacie związane nierozerwalnie z historią naszego miasta. W centralnym punkcie widać postać patrona szkoły – Świętego Jana Pawła II. Nie zabrakło także Alei Wybitnych Postaci, a całość – w ujęciu uniwersum.