Przygotowanie materiałów do zamieszczenia w internecie
Przygotowanie materiałów do zamieszczenia w internecie.
1. Ilustracje, obrazy, fotografie
Materiały tego typu zdecydowanie podnoszą jakość i atrakcyjność stron internetowych. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą użytkownikom internetu cieszyć się z zamieszconych treści.
- Zdjęcie przygotowane do zamieszczenia w sieci powinno być "lekkie".
Współczesne aparaty fotograficzne wysokich rozdzielczości (8, 10, 20 Mpx) generują fotografie o wielkości kilku megabajtów. Pobranie takiego zdjęcia może w skrajnych przypadkach powodować duze opóźnienia w otwieraniu strony. W przypadku odbierania treści na smartfonach, tabletach itp. korzystających z internetu mobilnego (nie WiFi), ciężkie materiały po pierwsze wczytują się długo, po drugie powodują znaczny uszczerbek w limicie poboru danych. Obrazy zamieszczane w internecie nie powinny mieć rozmiaru większego niż 1000-1200px po dłuższym boku. Objętość (waga) pliku nie powinna przekraczać 200-250 KB (kilobajtów).
- Nazwa pliku ma znaczenie.
W chwili wrzucania pliku może się wydawać iż domyślna nazwa generowana przez aparat fotograficzny jest wystarczająca. Większość aparatów nadaje nazy składające się z kilku liter i numeru kolejnego np: DSC00012, PN000127, itp. O ile istnieje niewielkie ryzyko powtórzenia się nazwy 2 róznych zdjęć, to już użycie tego samego zdjęcia w kilku artykułach może być problematyczne, gdy nazwa nic nie mówi o zawartości zdjęcia. Nazwa nie powinna zawierać jednak znaków innych niż małe litery łacinskie oraz cyfry - o ile w systemach Windows wielkość litery w nazwie nie ma zaczenia, o tyle w internecie plik o nazwie "Sto" to inny plik niż ten nazwany "sTo", "sto", "STo" itd. Używanie małych liter pozwala jednoznacznie określać zawartość plików, co może być przydatne przy poźniejszym przeszukiwaniu zasobów. Stosowanie liter innych niż łacińskie w tym polskich znaków ąćęłńóśźż może powodować kłopoty z wyświetlaniem się treści tak opisanych, znaki wprowadzane z klawiszem shift częstoktroć mają znaczenie w sterowaniu wyglądem strony co może prowadzić do dziwnych zachowań w wyświetlaniu treści.
- Rozszerzenie w nazwie pliku ma znaczenie.
Niektóre aparaty fotograficzne generują pliki z czteroliterowym rozszerzeniem .jpeg, zdecydowana większość generuje pliki z rozszerzeniem .JPG pisanym wielkimi literami. Może to powodować błędy podobne do tych związanych z niewłaściwymi nazwami plików. Rozszerzenie należy pisać małymi literami, w przypadku plików JPG/JPEG powinno mieć formę trzyliterową .jpg. Przed zamieszczeniem plików na stronie rozszerzenie powinno zostać skorygowane.
- Typ pliku ma znaczenie.
Jeżeli nie wykorzystujemy niewidocznego tła/elementów obrazu plik powinien być zamieszczony w formacie JPG (mniejsza waga). Jeżeli tło lub inne elementy obrazu mają być niewidoczne/przeźroczyste należy używać pliku w formacie PNG. Proste animacje można zamieszczać w formacie GIF. Grafiki wektorowe publikujemy w formacie SVG. Stosowanie innych formatów niż JPG, PNG, GIF, SVG może skutkować niewłaściwym wyświetlaniem się treści na stronie.
Podstawową obróbkę materiałów graficznych - kadrowanie, zmianę rozmiaru, formatu pliku i ograniczanie objętości/wagi - można wykonać w programie Imagine, dostępnym na naszej stronie.
Ważne: w opcjach zapisu do formatu .jpg należy wybrać opcję progresive (wersja plików JPG specjalnie przystosowana do wyświetlania w internecie) oraz jakość na poziomie około 80.