Nowości
  • Zwiedzamy z Rachelą synagogę w Tykocinie

    Rachela Antosz-Rekucka, uczestniczka projektu w naszej szkole, zabiera nas na wycieczkę do Tykocina, gdzie znajduje się jedna z najstarszych i najbardziej znanych synagog w Polsce.

Nasze działania

  • mafs.jpg

    01. Młody Asyż

    Na początek spróbowaliśmy wyjaśnić sobie, o co właściwie chodzi z tym "Duchem Asyżu", bo mamy w naszej grupie zarówno osoby - jak Rachela, które uczestniczyły np. w "Asyżu w Krakowie" jako młode pacholęta - jak i zupełnie "zielone" w temacie. Owocem tych rozważań jest nasza pierwsza prezentacja, którą mamy przyjemność udostępnić.

  • Swieto_Jordanu-_str.jpg

    02. Święto Jordanu

    Pierwszym świętem, któremu się przyglądamy, jest Święto Jordanu czyli uroczystość Chrztu Pańskiego we wschodnim chrześcijaństwie. Nasi bracia prawosławni oraz grekokatolicy nadali mu piękną, a chwilami emocjonująca oprawę. W Kościele katolickim obchody są dużo skromniejsze, zatem popatrzmy jak ciekawie obchodzi to święto "drugie płuco chrześcijaństwa". Kto tak nazwał wschodni Kościół, dowiecie się z prezentacji.

  • Slajd01.JPG

    03. Post w innych wyznaniach chrześcijańskich

    Rozpoczęliśmy w Kościele Katolickim okres Wielkiego Postu. A jak praktyka postu wygląda u naszych braci odłączonych, chrześcijan wschodnich i protestantów? Spróbowaliśmy się czegoś na ten temat dowiedzieć. Jedni poszczą surowiej, drudzy bardziej duchowo - od jednych i drugich można by się czegoś pewnie nauczyć.

  • SAM_5623_.jpg

    04. Ramadan - post w islamie

    W ostatnim dniu naszego Wielkiego Postu zdążyliśmy się przyjrzeć, jak poszczą muzułmanie. Jest się czego uczyć, my nie dość, że nie pościmy tak mocno, to jeszcze na koniec skosztowaliśmy muzułmańskich słodkości, jakimi zwykle post się przerywa.

  • Purim_–_swieto_losow.jpg

    05. Purim - żydowskie święto losów.

    Dokładnie w dniu, w którym nasi bracia Żydzi obchodzą swoje radosne święto Purim, udało się także i nam zakosztować jego obchodów. I to całkiem dosłownie! Chcecie zobaczyć jak? Zajrzyjcie na naszą stronę, zobaczcie prezentację i zdjęcia.

  • 0aUkr.jpg

    06. Wielkopostna akcja solidarności z Ukrainą

    Włączyliśmy się do wielkopostnej zbiórki darów rzeczowych na Ukrainę.

  • Pesach_Pascha.jpg

    07. Pesach-Pascha-Święto Przaśników

    Zbliża się żydowskie święto Paschy i chrześcijańska Wielkanoc, która jest w owym święcie zakorzeniona. Zanim więc przyjrzymy się obchodom chrześcijańskim, wypada zatrzymać się przy ich genezie.

  • SAM_5611.JPG

    08. Ewangelicka Wielkanoc

    Zaproszona przez nas koleżanka z Niemiec, ewangeliczka Chiara przygotowała dla nas prezentację, a potem odpowiadała na nasze pytania dotyczące różnic i podobieństw  w przezywaniu Wielkanocy w naszych Kościołach.

  • SAM_5751.JPG

    09. "Hiob" - spektakl plenerowy Lwowskiego Teatru "Woskresinnia"

    Skorzystaliśmy z zaproszenia Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie i Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie - i nie żałowaliśmy!

  • ajhs.jpg

    10. Jom ha-Shoa - wyjście na miejsce zbiorowego mordu mszańskich Żydów i spotkanie z córką Ocalonej.

    Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest 27. stycznia, w rocznice wyzwolenia obozu w Auschwitz. Jednak W Izraelu ten dzień, zwany Jom ha-Shoa, jest obchodzony 16. kwietnia. W tym dniu tysiące młodych (i nie tylko) Izraelczyków uczestniczy w Marszu Żywych w Oświęcimiu, towarzyszą im także uczniowie z Polski. My wybraliśmy się na zbiorową mogiłę mszańskich Żydów, gdzie spoczywa 881 niewinnych ofiar obłąkańczej ideologii nazizmu, naszych przedwojennych sąsiadów i współobywateli..

  • MB.jpg

    11. Maraton Biblijny

    Z okazji VII Tygodnia Biblijnego w naszej szkole urządziliśmy Maraton Biblijny - całodzienne czytanie Ewangelii.

  • Slajd01[1].jpg

    12. Simchat Tora - Święto Radości Tory

    Radosne święto, w którym wyznawcy judaizmu dziękują Bogu za największy swój skarb - Pismo święte. Poznawaliśmy je w czasie naszego święta Biblii -  Tygodniu Biblijnym

  • TMA.jpg

    13. Tydzień Miłosierdzia

    "Dialog to inne imię miłości" - powiedział papież Paweł VI. Zatem działania konkretnej pomocy są może istotniejsze niż samo intelektualne zgłębianie tematu.

  • w1.jpg

    14. Warsztaty w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

  • x01.jpg

    15. Kraków szlakiem świątyń różnych wyznań

    Wycieczka po Krakowie według dość specyficznego klucza - śladami wyznawców różnych religii.

  • Slajd01[2].jpg

    16. Szawuot - Świeto Tygodni w judaizmie.

    Kolejne święto, które łączy chrześcijan i wyznawców judaizmu. Jedno z tzw. świąt pielgrzymkowych dla Żydów, zaś wyznawcy chrześcijaństwa uważają je za moment narodzin Kościoła - wtedy bowiem własnie Jezus zesłał obiecanego Ducha Świętego.

  • boh.jpg

    17. Prezentacje o Bohaterach Czasu Zagłady

    Szczególne miejsce w naszym projekcjie musi mieć sprawa pamięci o Zagładzie, która zmieniła bezpowrotnie nie tylko wielokulturowy obraz Polski, lecz dwukulturowy wymiar życia przedwojennej społeczności Mszany Dolnej sprzed wojny. Tę Mszanę dwóch religii: chrześcijańskiej i żydowskiej, wspomina pan Henryk Zdanowski, jeden z ostatnich jej świadków. Święta związane z pamięcią o Zagładzie to wyjątkowo smutne święta, lecz też wyjątkowo ważne.

  • aaa.jpg

    18. To już koniec? Próba podsumowania.

    Zbliża się czas zakończenia tegorocznej edycji projektu i próba jego podsumowania. My zaprezentowaliśmy nasze działania na szkolnych gazetkach, stronach internetowych szkoły, zaś na bieżąco w tym właśnie miejscu oraz na naszym fanpage na fb "Młody Asyż w Leśnej". Trzeba przyznać, że to ostatnie miejsce było strzałem w dziesiątkę - docieramy na bieżąco nie tylko do uczestników projektu, ale także naszych sympatyków, przyjaciół i znajomych. Strona żyje, ma ilość wejść wielokrotnie przekraczającą liczbę uczestników. Zachęcamy inne grupy, w następnych edycjach projektu, do tego typu pomysłu. Bo, że będziemy brać udział w kolejnej edycji, jest jasne jak słońce.