Kalwaryjskie dróżki

Kalwaria Zebrzydowska – miasto leżące w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Nazwa ta pochodzi od wojewody krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego, który je założył w pierwszej połowie XVII w. Ufundował on budowę klasztoru i zespołu kaplic Dróg Męki Pańskiej na wzgórzu Żarek na wzór Kalwarii Jerozolimskiej. Znajduje się tam sanktuarium pasyjno-maryjne oo. Bernardynów. Prowadzi do niego szlak papieski.

Dróżki położone obok klasztoru, których powstanie zawdzięczamy Mikołajowi Zebrzydowskiemu, to połączenie piękna małopolskiej przyrody, miejsca kultu z bogatą historią. Obecnie dróżki liczą 42 obiekty, są rozłożone na obszarze 6 km2 i mają długość około 5 km.

Dróżki Pana Jezusa to 28 stacji (24 obiekty). Ułożone są w ciągu narracyjnym, opowiadają historię ukrzyżowania Jezusa Chrystusa od wyjścia w Wielki Czwartek z Wieczernika, aż do śmierci i pogrzebu w Wielki Piątek. Znajdują się tu kaplice: Wieczernika, Ogrójca, Pojmania na Cedronie, domy Annasza i Kajfasza, pałac Heroda i Piłata.

Dróżki Matki Boskiej to 24 stacje (11 obiektów). Ukazują one ból Maryi pod krzyżem, pogrzeb Jezusa i tryumf po zmartwychwstaniu. Część kaplic jest wspólna dla obu dróżek, np. Kościół Grobu Matki Bożej, Wieczernik czy Kościół Ukrzyżowania.

W całym kompleksie znajdują się również budowle, nienależące do Drogi Krzyżowej lub luźno związane z Męką Chrystusa, takie jak: Betsaida, Kościół Wniebowstąpienia czy Pustelnia św. Marii Magdaleny.

Jest to bardzo ładne i urokliwe miejsce. Klimat tam panujący robi wrażenie na większości ludziach, nie tylko katolikach. Odbywają się tam liczne pielgrzymki, szczególnie w święta maryjne:  Matki Bożej Anielskiej (2 VIII), Narodzenia Matki Bożej (8 IX) a zwłaszcza na kilkudniowe uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to bowiem największa uroczystość w Kalwarii Zebrzydowskiej i jedna z największych tego rodzaju w Polsce.

Sanktuarium rocznie odwiedza 1,5 mln ludzi. Cudowny obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej w kaplicy Zebrzydowskiej jest najcenniejszym zabytkiem Kalwarii.

Z języka łacińskiego słowo „kalwaria” oznacza trupią czaszkę. Jest odpowiednikiem hebrajskiego słowa „Golgota”, czyli góry, na której został ukrzyżowany Jezus Chrystus. Kalwarię odwiedził dwukrotnie papież Jan Paweł II w 1979 i w 2002 r.

W 1999 r. została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedyna Kalwaria na świecie. Od 2000 r. jest uznawana za pomnik historii Polski.

Źródło:
www.poznajnieznane.pl
www.odkryjmalopolske.pl