W Bazylice Katedralnej w Tarnowie

Tegoroczne hasło projektu „Rola świętych ksiąg w tradycji i kulturze” skłoniło realizatorów do odwiedzenia miejsc, w których Księga święta ma szczególne miejsce. W naszych planach umieściliśmy zwiedzanie synagogi, cerkwi i katedry. W tych miejscach święta Księga  jest uroczyście czytana i traktowana ze szczególną czcią.

Pierwszym zwiedzanym przez nas miejscem była szczególna nam bliska bazylika katedralna znajdująca się w Tarnowie.

Powstanie kościoła w Tarnowie datuje się na I poł. XIV w. Wzniesiona świątynia już wtedy nosiła wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. 1400 r. biskup krakowski Piotr Wysz wyniósł ją do godności kolegiaty i powołał Kapitułę Kolegiacką. W roku 1786 została utworzona Diecezja Tarnowska, a świątynia otrzymała tytuł Katedry. 1972 r. katedra tarnowska otrzymała tytuł Bazyliki Mniejszej.

Na początku zatrzymaliśmy się obok katedry przy pomniku św. Jana Pawła II. Podczas zwiedzania wnętrza kościoła zobaczyliśmy wiele pomników i epitafiów poświęconych fundatorom, ludziom zasłużonym dla miasta. Podziwialiśmy okazałe witraże i piękną polichromię  świątyni.

Nasza wycieczka odbyła się w listopadzie, dzięki czemu mogliśmy wejść do krypty biskupów tarnowskich. Jest to możliwe jedynie w tym miesiącu.

Szczególną uwagę zwróciliśmy na drzwi wejściowe  od strony południowej ze scenami z życia Maryi.

Zatrzymaliśmy się również na chwilę modlitwy przed rzeźbą Matki Bożej „Pietą”. Wymowne były dla nas słowa umieszczone na głównych drzwiach świątyni: „Idźcie i głoście Ewangelię”.

Źródło: http://www.katedra.tarnow.opoka.org.pl/index.php/historia-parafii

Drzwi wejściowe od strony południowej ze scenami z życia Maryi

Pieta  XVII w.

Pomnik św. Jana Pawła II