W cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny Krakowie

Podczas kwietniowego wyjazdu do Krakowa uczniowie Publicznego Gimnazjum w Woli Radłowskiej zwiedzili prawosławną cerkiew, znajdującą się w Krakowie w kamienicy przy ul. Szpitalnej 24.

W świątyni zobaczyliśmy piękny ikonostas. Dzieli on przestrzeń na tę przeznaczoną dla wiernych od ołtarzowej, w której mogą przebywać jedynie osoby duchowne. W pierwszej z nich zobaczyliśmy anałojczyk – stolik, na którym – jak nam objaśniono - znajduje się ikona przedstawiająca patrona cerkwi lub patrona konkretnego dnia w roku.

Dzięki krótkiemu wykładowi dowiedzieliśmy się między innymi, jak wyglądają nabożeństwa odprawiane w obrządku prawosławnym. Zobaczyliśmy także sznur modlitewny – czotkę. Węzełki na nim umieszczone służą do odliczania odmawianej modlitwy np. Ojcze nasz .
Naszą uwagę przykuły umieszczone na ścianach piękne ikony. Są one pisane przez osoby do tego odpowiednio przygotowane (spowiedź, post). W prawosławiu używa się słowa „pisanie” ikon, bowiem nauczają one prawd wiary, wprowadzają do modlitwy.