Indie

   Mieliśmy okazję gościć w naszej szkole podróżnika z wielką pasją i ogromnym zaangażowaniem w swe podróże dookoła świata, a w szczególności do Indii. Pani metodyk Justyna Pitas to osoba, która kocha podróże i, jak sama powiedziała, cale życie mogłaby spędzać na podróżowaniu. Chwile spędzone w cudownych miejscach uwiecznia na zdjęciach. Z każdej wyprawy wynosi nowe nauki, którymi dzieli się z innymi. Tym razem to my mieliśmy ogromną przyjemność spędzenia, niestety tylko czterdziestu pięciu minut, z tą wspaniałą osobą, która podzieliła się z nami wiedza i wrażeniami z Indii, czyli kraju wielu religii.

  Jedną z najstarszych religii, wciąż wyznawana i pielęgnowaną jest hinduizm. Zrodził się on ok. 2 tysiące lat p.n.e. W tym kraju to nie tylko wiara, to ich całe życie. Rozmaite odłamy hinduizmu wyznaje prawie 1 miliard ludzi, z których ok. 910 milionów mieszka w Indiach i Nepalu.

Istnieje bardzo wiele odłamów religii hinduistycznej różniących się zarówno wierzeniami, jak i praktykami. Ich wyznawców łączy przede wszystkim:

1.Szacunek dla świętych ksiąg- Weda.

2.Wiara w reinkarnację.

3.Wiara w prawo akcji i reakcji (karma).

4.Dążenie do wyzwolenia, różnie rozumianego przez poszczególne odłamy.

 

   W religii tej ludzie wierzą w bóstwa. Obecnie czci się 33 miliony bogów, a każdy z nich zwiastuje coś innego. Bóstwa te mają znaczenie bardzo symboliczne. Za głównego Boga uznaje się Brahmę – kontrolera wszechświata i stwórcę pierwszych żywych istot. W hinduizmie wraz z Wisznu i Siwą tworzy Trimurti. Wiara dzieli się na bóstwa męskie- dewa oraz żeńskie- dewi. Jednym z najbardziej znanych bogów jest Genesa – dew mądrości i sprytu, patron uczonych i nauk, opiekun ksiąg. Przez to, że bóg ten ma głowę słonia, Hindusi obdarzają słonie ogromnym szacunkiem. Na większe uroczystości i święta, nie tylko religijne, ozdabiają ich skórę, malują kolorowe wzory. Za symbol religii hinduistycznej uważa się znak „OM’’ 

Znak OM

Jak wyznawcy każdej religii i oni posiadają własne oryginalne święta, których czczą bóstwa. Happy Holi, to radosne Święto Wiosny, zwane również Festiwalem Kolorów obchodzone w dniu pełni księżyca na przełomie lutego i marca. Uczestnicy obrzucają się nawzajem kolorowymi proszkami na znak przywitania nowej pory roku. Diwali, to również jedno z najbardziej znanych uroczystości hinduskich. To Święto Światła, które obchodzone jest bardzo hucznie przez kilka dni w roku. Jest to jedno z najważniejszych świąt i stanowi okazję do spotkania się w gronie rodziny i przyjaciół, których obdarowuje się słodyczami.

 

   Jak można zauważyć nasz gość przekazał nam wiele wspaniałych i kompletnie nieznanych dla większości informacji dotyczących tej kultury. Dzięki temu poznaliśmy Indie z innej strony. Oczywiście, pani metodyk nie pominęła tematu codziennego życia. Było to niesamowite spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci, a cudowne pamiątki pokazane przez wielbiciela podróży oraz emocje, które towarzyszyły przy krótkim wykładzie, pomogły nam poczuć klimat tego niezwykłego miejsca.