Wystawa i koncert w synagodze

26 października w Synagodze Tempel przy ul. Miodowej 24 w Krakowie odbył się koncert z okazji otwarcia wystawy „Uczeni żydowskiego pochodzenia we współczesnych dziejach Uniwersytetu Jagiellońskiego”. Ukazywała ona jasną stronę historii ludności żydowskiej w Krakowie od II wojny światowej do współczesnych czasów.

Wystawa miała formę tablic na sztalugach, na których znajdowały się zdjęcia i życiorys przedstawianych osób, które przysłużyły się nauce i społeczeństwu. Byli to między innymi:

*Maria Norwid (1930-2009) - stworzyła tzw. Program Oświęcimski, który dotyczył więźniów obozów koncentracyjnych a także prowadziła badania nad drugim i trzecim pokoleniem polskich Żydów, których rodzice w czasie II wojny światowej w gettach, obozach, lub w ukryciu.

*Józef Reinhold (1884-1928) – zniósł karalność homoseksualizmu, przy penalizacji jedynie wskazanych przez niego przypadków kwalifikowanego nierządu.

*Józef Bogusz (1904-1993) – był pionierem chirurgicznego leczenia nowotworów przełyku i wpustu w Polsce

*Zofia Ameisenowa (1897-1967) – przed wybuchem II wojny światowej zajmowała się między innymi problemem żydowskiej ikonografii Starego Testamentu, należąc do czołówki badaczów dziejów średniowiecza. Po śmierci cały swój majątek przekazała Uniwersytowi Jagiellońskiemu.

*Józef Oettinger (1818-1895) był w składzie Komitetu Narodowego, reprezentując postępową inteligencję żydowską. Głosił konieczność powszechnego zrównania w prawach wszystkich, bez względu na pochodzenie i wiarę.

Wystawa została przygotowana przez Michała Zajdę, Klaudię Klimek i Konrada Jabłońskiego i zrealizowana ze środków Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Otwarcie wystawy zostało poprzedzone przez koncert Orkiestry Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Bronisława Rutkowskiego pod dyrygenturą Tadeusza Płatka, solistów: Michała Jani (klarnet) i Błażeja Michny (altówka) oraz kwintetem smyczkowym w którego skład wchodzili Paweł Krauzowicz, Ilona Nieciąg, Krzysztof Leksyki, Błażej Michna oraz Aleksandra Lignar.

Wykonane zostały następujące utwory:
Ludwig van Beethoven - Uwertura „Twory Prometeusza” op. 43
Max Reger – Andante liryczne
Paul Hindemith – Muzyka żałobna
Bela Kovacs – Sholem Aleichem rov Friedman
Alexander Krein – Esquisses hebraiques op. 12



Miałam okazję uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, pozwalającym poznać kulturę, historię i muzykę Żydów, o których Jan Paweł II mówił, że są naszymi starszymi bracmi w wierze. Przyczyniłam się do uświetnienia tej uroczystości, grając na wiolonczeli, co było dla mnie ważnym przeżyciem.

Natalia Gorączko, klasa II f