Historia Miasta

W 1354 roku Deresław I Karwacjan otrzymał od króla Kazimierza przywilej utworzenia miasta w konfluencji rzek Sękówka i Ropa.
W II połowie XVI wieku rodzina Odrowąży Pieniążków odziedziczyła Gorlice. Wówczas miasto stało się ośrodkiem kalwinizmu. Splatały się tu trzy wyznania: katolicyzm, kalwinizm i bracia polscy.
W 1625 roku reformatorska rodzina Rylskich odkupiła połowę Gorlic.W czasie wojen ze Szwecją Rylscy opowiedzieli się za agresorem, a Pięniążkowie zostali wierni królowi Janowi Kazimierzowi.

Dlatego w 1657 roku wojska szwedzko-siedmiogrodzkie zniszczyły część Gorlic należącą do Pieniążków.

W XVIII wieku miasto zostało wykupione w całości przez Łętowskich. Po pierwszym rozbiorze Gorlice znalazły się pod austriackim zaborem. Tu rozwijał się przemysł naftowy. Także żył tu i pracował Ignacy Łukasiewicz, konstruktor lampy naftowej.
W XIX wieku Gorlice stały sie miastem powiatowym z dwoma zakładami przemysłowymi: fabryką narzędzi i maszyn wiertniczych i naftowych oraz destylarnią ropy naftowej.
Podczas I wojny światowej to właśnie w Gorlicach został przerwany front rosyjski (klęska w wielkiej bitwie 2 maja 1915 roku nazywanej później "Małym Verdun".
W czasie II wojny światowej miasto było całkowicie zajęte przez wojska niemieckie.
Niedawno rewitalizowano starówkę Gorlic. Dziś mieszkamy w nowoczesnym 30-tysięcznym mieście o bogatej tradycji i ciekawej historii.

 

Źródło:www.gorlice.pl