Niebo w islamie.

Koran szczegółowo opisuje los zbawionych i potępionych. W barwnych obrazach ukazane są radości życia w raju i męczarnie piekła. . W Dniu Sądu Ostatecznego, który nastąpi w czasie znanym tylko Bogu, wszyscy ludzie, którzy od początku świata żyli na ziemi, zmartwychwstaną i zostaną powołani przed Boga. To On, autonomicznie zadecyduje o nagrodzie lub karze (biorąc pod uwagę czyny człowieka). W wizji dni ostatecznych pojawia się most, który z miejsca sądu – ponad piekłem – prowadzić będzie do bram nieba. Wg tradycji, Mahomet będzie miał prawo wstawić się za muzułmanami, aby wyprosić im drogę do raju. Wizja życia pozagrobowego zawarta w Koranie ma charakter duchowy i cielesny. Dusza i ciało połączą się na nowo.

Niebo jest stanem wiecznego szczęścia. Oznacza ono z jednej strony niekończące się przyjemności zmysłowe, ale istotniejsze w raju ma być uczestnictwo w Bożej chwale. Powołani do wiecznej szczęśliwości otrzymają za nienaganną wiarę i dobre życie wszystko, czego zapragną. Doświadczą tego w miejscu nazwanym „ogrodem rajów” , „ogrodem rozkoszy” i „ogrodem Edenu”. Liczba tych ogrodów nie jest precyzyjna - zależnie od źródła. Koran mówi o dwóch ogrodach... Koraniczne opisy raju zwracają uwagę na olbrzymią przestrzeń nieba - ogrodów. Ogrody są jakiegoś rodzaju sadami i winnicami, w których zorganizowane jest życie mieszkańców. W opisach znajdziemy srebrne naczynia, dzbany i kielichy z winem (alkohol jest zakazany w islamie – za życia muzułmanom pić go nie wolno). Mieszkańcy raju będą nosili cenne szaty i bransolety ze złota oraz srebro i perły. Odpoczywać będą na ozłoconych, zdobionych brokatem dywanach, fotelach i wygodnych łożach.

Najważniejsze ma być jednak przypodobanie się Bogu i możliwość ujrzenia Jego oblicza (. Muzułmańskie szkoły teologiczne nie są niestety zgodne, w jaki sposób należy to rozumieć. Oglądanie Boga „twarzą w Twarz” nastąpi jednak tylko w tych momentach, które Bóg sam wybierze, i tylko tym, komu Bóg na to zezwoli.

Mieszkańcy raju będą mieli poczucie pokoju i bezpieczeństwa, ponieważ będą wolni od grzechu i nie zaznają nigdy śmierci. Nie będzie między nimi sporów, kłótni ani zawiści, ponieważ wszyscy będą mieli wszystko w obfitości. Opis niebiańskiej szczęśliwości w Koranie jest pełen radości życia. Podkreślone jest piękno stworzenia i korzystanie z jego dobrodziejstw (ich granice wyznacza Bóg).

Według Koranu warunkiem dostania się do nieba jest wiara i dobre uczynki. Tradycja muzułmańska jednak podkreśla bardziej wiarę. Ci spośród muzułmanów, którzy nie prowadzili życia zgodnego z przepisami prawa, mają szansę dostać się do nieba po odbyciu kary w araf, który jest w zasadzie odpowiednikiem chrześcijańskiego czyśćca. Piekło natomiast jest miejscem cierpienia, bólu i męczarni. Jeśli chodzi o czas trwania piekła i nieba, to Koran zapewnia, że niebo będzie trwało wiecznie, natomiast w przypadku piekła nie jest to jasno powiedziane.