Koncert poświęcony Honorowym Obywatelom Miasta Częstochowy

W poniedziałkowy wieczór 16 października 2017 roku odbył się wyjątkowy koncert poświęcony Honorowym Obywatelom Miasta Częstochowy -  Janowi Pawłowi II, Ryszardowi Kaczorowskiemu, Marie – Therese  i  Pierre Chaubon oraz Zygmuntowi Rolatowi. To niecodzienne wydarzenie miało miejsce w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

 

W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele i uczniowie częstochowskich szkół, przedstawiciele władz miasta i duchowieństwa. 

Honorowi Obywatele naszego miasta, choć tak różna jest ich historia, są wybitnymi reprezentantami dialogu. Koncert przypomniał czyny i słowa tych wybitnych osób, tak mocno związanych z naszym miastem.

 

Jan Paweł II, ten, który mówił „Życzę waszemu miastu, a mogę powiedzieć w tym wypadku „naszemu miastu”, w sposób szczególny życzę  wielorakiego rozwoju..” był niestrudzonym zwolennikiem dialogu między religiami.

 

Ryszarda Kaczorowskiego charakteryzują najlepiej słowa „Jedynie człowiek o wielkiej sile ducha, wsparty żywą wiarą w Boga, mógł przejść tak trudną i wymagającą drogę. Lata powojenne poświęcone były pracy w Rządzie Polskim i na stanowisku Prezydenta RP na emigracji. Treścią tych lat była wierność chrześcijańskim korzeniom, spuściźnie polskiej oraz narodowej kulturze".  

 

Marie-Therese Chaubon, przewodnicząca

Stowarzyszenia „Błękitna Gwiazda” w Lourdes oraz Pierre Chaubon, były radny Lourdes otrzymali Honorowe Obywatelstwo Miasta Częstochowy w uznaniu zasług na rzecz współpracy miast Częstochowy i Lourdes oraz w podziękowaniu za przychylność, życzliwość i pomoc okazywaną naszemu miastu.

 

Zygmunt Rolat jest jedynym honorowym obywatelem naszego miasta urodzonym w tym mieście. Sam mówił, że jest biznesmenem z Nowego Jorku, jest Amerykaninem w pierwszym pokoleniu, amerykańskim patriotą i mówił też o sobie, że jest Żydem Częstochowianinem.  U  nas są  jego korzenie i jak sam podkreśla, jest z nich dumny.  Pan Zygmunt Rolat niesie w sobie wspomnienia szczęśliwego dzieciństwa i tragicznych zdarzeń czasu wojny. Wiele sił włożył w to, by przeszłość była pamiętana  godnie i  prawdziwie..

  

Po latach Zygmunt Rolat powiedział:

”Uświadomiłem sobie, że jestem nietypowym ocalałym z Holokaustu z powodu faktu posiadania w pamięci szczęśliwych wspomnień z Polski przed okupacją niemiecką. Często mówię, że na moje stare lata stałem się budowniczym, buduję mosty pojednania. „

 

Wszyscy zebrani  z ogromną ciekawością przysłuchiwali się wierszom i piosenkom,  które nierozerwalnie wiążą się z tymi, którym koncert był dedykowany. Na zakończenie uroczystości młodzież złożyła kwiaty pod pamiątkowym obrazem poświęconym Janowi Pawłowi II, pragnąc uczcić w ten sposób kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Nie byliśmy jedynym organizatorem tego koncertu, ale właśnie w ten sposób rozumiemy dialog, w którym dzielimy się obowiązkami i cieszymy z osiągnięć.