Działamy

  • 1rh.jpg

    01. Symbolika owocu granatu w żydowskiej (i nie tylko) sztuce sakralnej

    Nasze pierwsze działanie w projekcie - nie licząc zaprezentowania założeń i celu samego projektu oraz idei Asyżu. Odwołując się do symboliki granatu można życzyć sobie i innym, by owoców projektu było tyle, ile ziaren granatu i by miały podobne jak on, błogosławione skutki :)

  • ikony01.jpg

    02. Spotkanie z ikonami

    Prawosławie - drugie płuco chrześcijaństwa, jak je nazwał Jan Paweł II - to bardzo wdzięczny podmiot rozważań o roli sztuki sakralnej, bo nierozerwalnie związane jest z nim piękno i symbolika  ikon.

  • Slajd01[1].jpg

    03. Poznajemy znaczenie inskrypcji na żydowskich nagrobkach

    Odwiedzając stary cmentarz żydowski w naszym miasteczku, zaobserwowaliśmy na nielicznych ocalałych nagrobkach tajemnicze na pierwszy rzut oka znaki i rysunki. Zastanawialiśmy się, co oznaczają.

  • dzPam1.jpg

    04. Pamięć o Ofiarach Holokaustu w Mszanie Dolnej

    Listopadowy czas to czas pamięci. My pamiętaliśmy także o niewinnych Ofiarach zagłady spoczywających w naszej ziemi.

  • chanuka_17.jpg

    05. Chanukowe światła pamięci

    Współczesny świat to także rzeczywistość portali społecznościowych - dlatego korzystamy także z tego narzędzia, by dotrzec z ważnym przesłaniem

  • Slajd01.jpg

    06. Pokłon 3 Króli w sztuce

    Święto Objawienia Pańskiego, popularnie zwane "Trzech Króli" znalazło wyjatkowo wiele odniesień w malarstwie, rzeźbie i innych sztukach plastycznych. Poztanowiliśmy poznać choć część z nich.

  • tekum.jpg

    07. Tydzień Ekumeniczny

    W dniach 18. - 25. przeżywaliśmy kolejny Tydzień Modlitw o Zjednoczenie Chrześcijan. W naszej szkole może skromnie, bo ani w szkole, ani miejscowości, nie mamy chrześcijan innych wyznań. Staraliśmy się jednak także i u nas zaakcentować ten ekumeniczny czas.

  • symbSwJud.jpg

    08. Świeczniki i symbolika światła w judaizmie

    Chyba każdy wie, że menora to symbol judaizmu i Izraela. Jakie jeszcze inne świeczniki używane są przez naszych Starszych Braci w wierze, co symbolizują i jakie metafizyczne przesłanie płynie ze światła szabatowych świec? - oto niektóre punkty naszego kolejnego spotkania ze sztuką sakralną przy okazji tegorocznego Dnia Judaizmu.

  • dzPam.jpg

    09. Kamyki pamięci - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

    27. stycznia cały świat przeżywa Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Także i my nie mogliśmy nie pamiętać.

  • si.jpg

    10. Z wizytą w synagodze

    Podczas wyjazdu do Krakowa udało nam sie odwiedzić synagogę Izaaka na Kazimierzu :)

  • um.jpg

    11. Ukrzyżowanie Jezusa w malarstwie sakralnym

    Wielki Tydzien to dobra okazja, by zatrzymać się nie tylko nad rozważaniem męki Chrystusa, ale także przyjrzeć się jej wyobrażeniom w sztuce sakralnej

  • js1.jpg

    12. Jom Ha-Shoah

    Wieczorem 11. kwietnia br. rozpoczął się Jom Ha-Shoah, Dzień Pamięci Męczenników i Bohaterów Zagłady. Udało nam się tego dnia odwiedzić groby naszych mszańskich męczenników, ale i bohaterów, którzy planowali zbrojny opór, lecz zostali podstępnie zamordowani

  • m.jpg

    13. Maraton Biblijny

    Z okazji X Tygodnia Biblijnego zorganizowaliśmy Maraton czytania Listu  św.Pawła do Rzymian

  • bs.jpg

    14. Wystawa i prezentacja o inspiracjach biblijnych w sztuce

    Biblia to nie tylko święta, natchniona księga judaizmu i chrześcijaństwa, ale źródło inspiracji w wielu dziedzinach. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się sztuki plastyczne

  • 1la.jpg

    15. Łączy nas Pamięć

    19. kwietnia wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim - pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie. Równocześnie zryw bez żadnej nadziei na zwycięstwo inne niż moralne. Mówi się, że powstańcy walczyli już tylko o godną śmierć.

  • KONFOT.jpg

    16. Konkurs fotograficzny "Perły i perełki sztuki sakralnej w naszej okolicy"

    Cudze chwalicie, swego nie znacie? Znamy, znamy. Nawet wynajdujemy i utrwalamy. Na zakończenie naszego roku pracy zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny, którego celem było odkrycie i utrwalenie perełek sztuki sakralnej naszej małej Ojczyzny.

  • 1is.jpg

    17. Spotkanie ze sztuką islamu

    Podejście różnych religii do sztuki jest zupełnie różne - dotyczy to także 3 wielkich religii monoteistycznych. Ciekawy i zupełnie różny od chrześcijańskiego jest w tej kwestii islam.

  • izr.jpg

    18. Dzień Izraela

    6. maja Izrael obchodzi swoje święto niepodległości. Z tej okazji zapoznaliśmy się nieco bliżej z tym ciekawym krajem, będącym kolebką wielkich religii i tyglem kultur.

  • afr1.jpg

    19. Wymiana dóbr z afrykańskimi misjami.

    W naszych działaniach  staramy się pamiętać o słowach papieża Pawła VI, że dialog jest innym imieniem miłości. I że dla nas, chrześcijan, ta miłość ma przede wszystkim twarz miłosierdzia. Ale dialog to nie tylko "dawanie", także przyjmowanie. Co - poza radością z uczynionego dobra otrzymaliśmy od naszych kolegów z Afryki? Zobaczcie sami.

  • sank1.jpg

    20. Sanktuaria Europy

    Nie udało nam się, niestety, wybrać na prawdziwy szlak po sanktuariach Polski i Europy, ale od czego wirtualne możliwości, jakie daje współczesny rozwój technologiczny? Skorzystaliśmy m.in. z oferty Instytutu Dialogu Międzykulturowego JPII w Krakowie, macierzystej placówki naszego projektu, któremu bardzo za tę pordróż dziękujemy :)

  • tyg.jpg

    21. Szawuot - żydowskie Zielone Świątki

    Żydowskie Zielone Świątki, w Dziejach Apostolskich zwane świętem Pięćdziesiątnicy, a w judaizmie najczęściej Świętem Tygodni czyli Szawuot - czas zstąpienia Ducha św. na Apostołów w Wieczerniku, świętowany przez nas właśnie: w tym roku obchodzi się go w dniach 19. maja wieczorem do 21. maja. I właśnie 21. maja udało nam się przygotować i przeprowadzić warsztaty na jego temat.

  • hamsa.jpg

    22. Hamsa - co to takiego?

    Znana w różnych religiach, uniesiona dłoń, jakby chciała powiedzieć "stop", ochronić, a może błogosławić? Hamsa. W judaizmie. W islamie. W chrześcijaństwie? Niemożliwe? A jednak!

  • ak.jpg

    23. Bogaty kulturowo Kraków

    Końcówka maja to świetna pora na wypad do Krakowa. A tam do wyboru, do koloru: świątynie różnych wyznań, świątynie sztuki, także sakralnej.

  • Slajd01[2].jpg

    24. Nauczanie wielkich papieży o dialogu

    Dosłownie tuż przed zakończeniem tegorocznej edycji, jedna z uczestniczek projektu w naszej szkole, Klaudia, przygotowała prezentację przypominającą nauczanie współczesnych papieży, począwszy od Jana XXII, na temat dialogu.