700 lat z pieśnią religijną w Rajbrocie

         W dniu 29 kwietnia, w zabytkowym rajbrockim kościele p. w. Narodzenia NMP został zaprezentowany montaż słowno-muzyczny, w którym przedstawiono historię naszej Małej Ojczyzny.
Występ tematycznie nawiązywał do obchodzonej w tym roku 700. rocznicy powstania Rajbrotu. W jego organizacji aktywny udział wzięli uczestnicy realizowanego w Publicznej Szkole Podstawowej w Rajbrocie projektu "Oblicza Dialogu: Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”. Uczniowie nie tylko brali udział w występie, ale również zajmowali się przygotowaniem oraz obsługą techniczną przedsięwzięcia.

Działanie to w sposób szczególny wiązało się z realizowanym w tym roku tematem projektu: „W sferze sacrum. Rola sztuki religijnej w kulturze.” Nie można bowiem mówić o historii naszej Małej Ojczyzny bez odwoływania się do historii parafii, a także głębokiej religijności mieszkańców Rajbrotu. Wyrazem tego szczególnego umiłowania Pana Boga była między innymi modlitwa, w tym również modlitwa śpiewana. Już św. Augustyn mówił, że „kto dobrze śpiewa, ten dwa razy się modli”. A przecież do dzisiaj Rajbrot słynie w okolicy z silnych tradycji muzycznych, w tym z zamiłowania do śpiewu. Jak mało gdzie, właśnie tu działają liczne zespoły muzyczne, orkiestry, chóry, schole. Tak więc pieśń, w tym pieśń religijna, towarzyszyła naszym przodkom od zarania istnienia naszej miejscowości.

             Podczas koncertu chcieliśmy opowiedzieć o tych 700 latach historii Rajbrotu trochę inaczej. Nie tylko słowem, ale również muzyką, w szczególności pieśnią religijną. Bo tak jak zmieniał się Rajbrot, zmieniały się również pieśni. Dziś wielu z nich nikt już nie pamięta. Ale przecież kiedyś były one dla naszych przodków czymś ważnym. Śpiewano je nie tylko w kościele, ale również przy codziennej pracy czy odpoczynku. Rajbrocki jubileusz jest znakomitą okazją, aby je przypomnieć. W ten sposób nie tylko uczciliśmy jubileusz Rajbrotu, ale również wyraziliśmy szacunek i wdzięczność dla wszystkich, którzy w ciągu tych 700 lat budowali naszą Małą Ojczyznę.