Cmentarze wojenne w naszej miejscowości.

               Grupa Młody Asyż udała się na cmentarze wojenne, aby oddać hołd zmarłym żołnierzom. Wiedzę na temat działań wojennych i poległych zaczerpnęliśmy z lekcji historii. Oto krótki opis tych niezwykłych miejsc pamięci, które wpisują się w kulturę naszej miejscowości.

Cmentarz wojskowy nr 300:

Zlokalizowany na północnym stoku Kobyły, wśród bukowego lasu. Cmentarz wykonany został na planie prostokąta a jego powierzchnia wynosi 1362 m2​. Projektantem tej nekropolii był Franz Stark. Teren obiektu ogrodzony jest kamiennym murem oraz drewnianym ogrodzeniem. Na jego teren można wejść przez furtkę. Centralnym elementem nekropolii jest kamienna ściana z tablicą, na której widnieje napis: "In reiner Hohe Duft und Glanz Umgrunt von der freien Berge Kranz, Mit dem feinde geschart, den sie bezwangen, Sind des Kaisers Soldaten zur Ruh' gegangen. Hans Hauptman". Mogiły, które znajdują się na terenie cmentarza są w formie metalowych krzyży. Odwiedzając te groby zauważyliśmy, że na grobach żołnierzy rosyjskich umieszczono krzyże lotaryńskie natomiast na grobach żołnierzy austriackich i niemieckich - krzyże łacińskie. Dowiedzieliśmy się także, że spoczywa tu łącznie 231 żołnierzy, w tym: 96 żołnierzy armii austro- wegierskiej, 28 żołnierzy armii niemieckiej oraz 117 żołnierzy armii rosyjskiej.  

Cmentarz wojskowy nr 303:

​Usytuowany został na wzgórzu Paprotna. Cmentarz wykonany jest w kształcie zbliżonym do prostokąta i zaprojektowany przez Franza Starka a jego powierzchnia wynosi 1318 m2​. Nekropolia ta otoczona jest kamiennym murem. Na jej teren dostaniemy się przez piękną, monumentalną bramę, zwieńczoną frontem z krzyżem greckim w tympanonie. Centralnym elementem tego cmentarza jest pomnik w formie wysokiego krzyża. Groby na tym cmentarzu rozmieszczone są rzędami. Nagrobki wykonane są w formie kamiennych steli z żeliwnymi tablicami bądź łacińskich i lotaryńskich krzyży. Odwiedzając tą nekropolię dowiedzieliśmy się, że spoczywa tu łącznie 538 żołnierzy armii austriacko-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej, którzy zginęli w wyniku walk operacji limanowsko- łapanowskiej w 1914 roku. 

             ​Nawiedzając te cmentarze natrafiliśmy także na nazwiska polskich żołnierzy... Zastanawialiśmy się dlaczego? Otóż trzeba pamiętać, że takie cmentarze to bardzo kosmopolityczne miejsca. W armii austriackiej służyli na przykład Polacy, Słoweńcy, Rumunii. Tak samo jeśli chodzi o wojsko rosyjskie - służbę pełnili tam nie tylko Rosjanie ale też Ukraińcy, Fini.