Pan Rafał Pajor opowiada nam o swoich makietach różnych obiektów kulturowych

           25 maja pan Rafał Pajor – nauczyciel plastyki i techniki w naszej szkole, zapoznał nas z makietami, które posiada w swojej pracowni.
Wśród zaprezentowanych przez Pana Rafała makiet znalazła się makieta cerkwi prawosławnej Wasyla Błogosławionego w Moskwie. Dowiedzieliśmy się, że sama cerkiew mieści się na Placu Czerwonym, w pobliżu Kremla i jest wizytówką Rosji. Została zbudowana na rozkaz Ivana IV Groźnego na przełomie lat 1555- 1561, dla uczczenia zwycięstwa nad Tatarami. Nasze zainteresowanie wzbudził układ kopuł – zauważyliśmy, że owa budowla posiada cztery duże kopuły, cztery małe i jedną złotą. Pan Rafał wyjaśnił nam, że istnieje osiem kopuł, symbolizujących osiem dni walk pod Kazaniem – cztery duże ośmioboczne, cztery małe kwadratowe – wszystkie osiem otaczają wysoką wieżę, zwieńczoną małą, złotą kopułą.

            Kolejno obejrzeliśmy makietę przedstawiającą Bazylikę Świętego Piotra w Watykanie. Pan Pajor rozpoczął opowieść o Papieskiej Bazylice św. Piotra od uświadomienia nam, że mieści się ona w miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, jednego z apostołów, wybranego na pierwszego ziemskiego przywódcę Kościoła. Świątynia ta powstała w latach 1506 – 1626 na planie krzyża łacińskiego. Do jej wnętrza wiedzie 5 drzwi: Drzwi Śmierci, Drzwi Dobra i Zła, Drzwi Centralne, Drzwi Sakramentów oraz Drzwi Święte. Usłyszeliśmy również, że ostatnie z wymienionych drzwi otwierane są co 25 lat – podczas inauguracji Roku świętego. Ponadto nasz nauczyciel zaznaczył, że przy budowie tej bazyliki pracowali najwięksi artyści na świecie, jak Bramante, Rafael czy Michał Anioł. Może ona pomieścić 50 000 osób a jej długość sięga ponad 200 metrów. To właśnie w tej bazylice, w kaplicy świętego Sebastiana znajduje się grób naszego Ojca Świętego Jana Pawła II.  

             Na koniec podziwialiśmy Taj Mahal. Zauważyliśmy, że ma on cebulasty kształt oraz wieżyczki na skrzydłach. Pan Rafał powiedział nam, że ten jeden z najpiękniejszych grobowców świata został wybudowany przez Szah Dżehana z dynastii Mongołów, dla uczczenia pamięci ukochanej żony Mumtaz Mahal. Mauzoleum to budowane było przez 22 lata i zostało wykonane  z marmuru, lecz nie jest koloru białego, ponieważ marmurowe powierzchnie zdobione są tysiącami szlachetnych kamieni.

             Podsumowując – to była niezwykle ciekawa i bogata w informacje wyprawa w świat architektury, za którą dziękujemy Panu Rafałowi.