Przedstawienie Męki Pańskiej

           W niedzielę 25 marca Grupa Teatralna z Gnojnika pod przewodnictwem księdza wikariusza Piotra Bobra przedstawiła w naszym kościele Misterium Męki Pańskiej.

Celem ich pracy było zebranie funduszy na remont zabytkowego kościoła. Widowisko rozpoczęło się od wjazdu Pana Jezusa, któremu towarzyszył tłum z palmami, do Jerozolimy. Kolejne sceny obrazowały Ostatnią Wieczerzę, sąd Kajfasza, zdradę Judasza oraz wyrok Piłata. Następne wydarzenia wywoływały ogromne emocje, wraz z Jezusem modliliśmy się w Ogrojcu, byliśmy świadkami aresztowania oraz towarzyszyliśmy mu w Drodze Krzyżowej. Dopracowana w najmniejszym szczególe gra aktorska, kostiumy oraz realistyczne przedstawienie postaci pozwalało na głębokie przeżycie duchowe. Na uznanie zasługuje w szczególności sugestywna i ekspresyjna kreacja roli Matki Boskiej oraz roli Pana Jezusa. Podczas sceny ukrzyżowania z niejednych oczu popłynęły łzy. Chwile spędzone na tym przedstawieniu dostarczyły wielu wzruszeń i głębokich przeżyć religijnych, ale dały też powody do przemyśleń, że Męka Pańska jest bezgraniczną miłością Chrystusa do każdego z nas. Misterium sprawiło, że przeżyliśmy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, jako doświadczenie zbawcze dotykające w sposób bezpośredni naszej egzystencji. Dzięki temu przedstawieniu mieliśmy szansę stanąć blisko Chrystusowego Krzyża, odnaleźć w mrokach otaczających Jego grób odbicie nękających nas ciemności, a blaskiem zwycięstwa Zbawiciela nad śmiercią rozjaśnić nasze wędrowanie za Bogiem.

               Po przedstawieniu postanowiliśmy zgłębić swoją wiedzę na temat misterium. Dowiedzieliśmy się, że pojęcie „misterium” w języku greckim, mysterion, a po łacinie mysterium, oznaczają „tajemnicę”. W rozumieniu chrześcijańskim „misterium” jest bardziej wnikliwym wejściem w rzeczywistość Bożego Objawienia, a za jego sprawą głębszą obecnością Boga w świecie. Polskie misteria pasyjne mają zwykle charakter tradycyjny – drogi krzyżowej rozbudowanej o sceny nawiązujące do poszczególnych stacji. Przykładem może być tutaj najstarsze w naszym kraju misterium, odbywające się od XVII wieku w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Podsumowując, misterium ma być narzędziem głoszenia Ewangelii – Dobrej Nowiny o Zbawieniu – dostępnym i ofiarowanym człowiekowi , każdemu, kto tylko zechce je przyjąć.