Wywiad z paniami z zespołu Raj

            Dnia 26 listopada uczestniczka naszego projektu Karolina Jonik przeprowadziła wywiad z paniami z Zespołu Raj w związku z 30 rocznicą powstania tego zespołu.

Kiedy i w jaki sposób powstał Zespół Raj?

​Zespół powstał w 1987 roku. Narodził się on z członków chóru parafialnego, który prowadził organista Stanisław Piter. 

Jak na przestrzeni tych 30-tu lat zmieniał się skład osobowy Zespołu?

W pierwszym składzie byli Piter Stanisław, Fitrzyk Maria oraz nieżyjące już: Paciorek Stanisława, Radzięta Helena, Malik Janina, Broniak Anna, Waleria Bukowiec , Anna Gondek, Szuba Elżbieta, Karłowska Maria. W obecnym kształcie Raj liczy 18 członków wraz z orkiestrą (4 orkiestrantów i 14 kobiet). 

Jaka jest idea Waszego Zespołu?

​Ideą naszego Zespołu jest bycie animatorem życia kulturalnego, uatrakcyjnianie imprez okolicznościowych swoim śpiewem a przede wszystkim popularyzacja śpiewu piosenek ludowych. 

Jaki był Wasz pierwszy repertuar?

Była to układanka, nasza wiejska piosenka: „Wiejska kobieta, w tym wiejskim stroju, najładniej wygląda w świecie, jako na miedzy ta róża polna, jakoby łąkowe kwiecie. Spódnica na niej, suto marszczona, ruska wyszywana w kwiaty, na barkach chustka  jest położona, a na niej jak żywe kwiaty. Moja mamusia tak się stroiła i ja też kocham te stroje, te stroje wiejskie, kraśne i proste, jak proste jest serce moje”.

Jakie miejscowości odwiedziły Panie ze swoimi występami?

Byłyśmy w Krakowie, Tuchowie, Częstochowie i wielu innych miastach. Zwiedziłyśmy całą okolicę, teraz mamy nadzieję na wyjazd zagraniczny. 

W jakich imprezach na terenie naszej małej społeczności uczestniczyliście?

​Jesteśmy zapraszani na zabawy organizowane na terenie szkoły, m.in "Rajbrocki Wieczór Kolęd", "Opłatek dla samotnych". Uczestniczymy też we wszelkiego rodzaju imprezach na terenie Gminy. Śpiewamy z różnych okazji - przed Niedzielą Palmową jeździmy do Krakowa, Bukowiny Tatrzańskiej.

Jaki największy sukces osiągnęliście dotychczas jako Zespół?

Naszym największym sukcesem jest radość ludzi z naszych występów - oklaski, podziękowania. Oczywiście mamy też dużą liczbę dyplomów.

Obchodzicie 30- lecie istnienia, czy macie w związku z tym jakieś marzenie? 

​Marzenie... oczywiście, że mamy! Bardzo byśmy chciały, żeby w przyszłości młodzież kultywowała to nasze dziedzictwo. Mamy nadzieję, że nasze piosenki będą przekazywane z pokolenia na pokolenie i nigdy nie zostaną zapomniane. To nasze marzenie wynika, z faktu, iż nasza muzyka głęboko związana jest z codziennym życiem, obyczajami, obrzędami. Jednym słowem stanowi ona źródło, z którego powinien czerpać każdy mieszkaniec naszej miejscowości.