Historia Kartek Świątecznych

Świętom Bożego Narodzenia towarzyszy przeszło stuletnia tradycja wysyłania kart świątecznych z życzeniami. Pięknie przystrojona i pachnąca choinka, odświętnie ubrani domownicy i goście, wigilijne potrawy, bajkowe stroiki, bombki, opłatek, szopka, życzenia. Tak nam się kojarzą święta Bożego Narodzenia. Wigilia i święta to także czas wzajemnego składania życzeń, zarówno bezpośrednio, jak też w formie pisemnej. Zasługę wynalezienia świątecznych pocztówek przypisuje się Szkotowi Thomasowi Sturrock. Stworzył on pierwszą kartkę. Miało to miejsce około 1841 roku. W 1843 roku sir Henry Cole, dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, zlecił wydruk pierwszego tysiąca tych pocztówek. Przedstawiały one radosną rodzinę przy obficie zastawionym stole świątecznym. Pierwsze kartki z życzeniami wysyłano w formie listów. Z czasem jednak odstąpiono od tej formy. Wypisywano kartki świąteczne, a na nie bezpośrednio naklejano znaczki pocztowe i wysyłano - bez konieczności wkładania do koperty.
Powrót do tradycji

W Polsce pierwsze kartki świąteczne pojawiły się na początku dwudziestego wieku i przetrwały prawie do dziś.

Kartki świąteczne to nie tylko tradycja, to również okazja do zaprezentowania miniaturowego dzieła sztuki. Najpiękniejsze są te własnoręcznie tworzone, unikatowe i oryginalne. 
Najwięksi artyści w swojej twórczości podejmowali się temat kartki świątecznej: Wacław Boratyński, Paweł Poraj-Paradowski, Wojciech Jastrzębowski, których prace rozpoczynają naszą galerię.

Kartki Bożonarodzeniowe nie są nam obce, co roku wykonujemy je w prezencie dla seniorów z dzielnicy i Szpitala Bonifratrów. tym razem oprócz charytatywnych kartek stworzyliśmy kartki artystyczne na XIX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Kartka świąteczna - Boże Narodzenie, Nowy Rok". Tematem przewodnim ilustracji graficznych jest Śląsk, śląskie tradycje, zwyczaje, które inspirują.
Poniżej prezentujemy nasze konkursowe prace i czekamy na pozytywny werdykt komisji konkursowej :).