Cerkiew Prawosławna

 

MŁODY ASYŻ NA TROPIE SZTUKI SAKRALNEJ – CERKIEW PRAWOSŁAWNA

30 listopada 2017 roku uczniowie klasy II, którzy biorą udział w projekcie Młody Asyż oraz klasy VII i III gimnazjum wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Krakowa. Tym razem celem wyjazdu było zwiedzenie cerkwi prawosławnej oraz poznanie ikon J. Nowosielskiego. Przy ulicy Szpitalnej znajduje się cerkiew Zaśnięcia Maryi Panny .

Wejście do cerkwi prowadzi bezpośrednio ze schodów wielkiego holu, który pełni tutaj jednocześnie rolę kruchty, jak i zachodniego wejścia do świątyni.   W czasie przebudowy obiektu przed schodami ustawiono ścianę z łukowatymi otworami wejściowymi, która została pokryta polichromią autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego, przedstawiającą Bogurodzicę w otoczeniu proroków. Wielka sala na pierwszym piętrze stanowi nawę  główną. W tzw. „sali gotyckiej”, przedstawiającej dużą wartość artystyczną, mieści się okazały ikonostas , wykonany przez Jerzego Nowosielskiego.

Wnętrze cerkwi ozdobione jest wieloma ikonami, zarówno zabytkowymi (m.in. XIX-wiecznymi, przedstawiającymi św. Mikołaja iśw Serafina z Sarowa), jak i współczesnymi, autorstwa Jerzego Nowosielskiego (przedstawiającymi Matkę Bożą, św. Jana Teologa, czy sceny z życia św. Mikołaja Cudotwórcy). Znajdująca się w cerkwi Golgota jest również dziełem Jerzego Nowosielskiego. Nad Golgotą znajdują się kopie ikon (wykonane przez Stefana Wiśniewskiego):Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” oraz Świętych Cyryla i Metodego.

Za ołtarzem znajdują się witraże, wykonane przez krakowskich artystów plastyków.