Warsztaty Antydyskryminacyjne

Podczas warsztatów antydyskryminacyjnych uczyliśmy się o tym, jak przebiega proces dyskryminowania różnych grup społecznych oraz dowiedzieliśmy się jakie są w Polsce mniejszości religijne, narodowe i etniczne, które mogą być narażone na szykanowanie. Podejmowane są także zagadnienia dotyczące nacjonalizmu, antysemityzmu, rasizmu czy islamofobii.

Żyjemy w wielokulturowym społeczeństwie, często podróżujemy, spotykamy ludzi innych od nas, mających inne poglądy czy wychowanych w odmiennej tradycji. Na warsztatach zostało nam pokazane , jak reagować na odmienność i indywidualność poznanych osób.
Po warsztacie staramy się docenić różnorodność osób i społeczności żyjących w Polsce oraz dostrzec negatywny wpływ uprzedzeń na życie jednostki dyskryminowanej.  Poznaliśmy jakie sposoby reagowania na dyskryminację mogą być skuteczne, a także staramy się uświadomić sobie stereotypy i uprzedzenia względem innych ludzi. Rozmawialiśmy o doświadczeniach związanych z dyskryminacją. Rozmawialiśmy o uprzedzeniach i  argumentach przeciwko nim, np. wobec Żydów, uchodźców, Romów, homoseksualistów.

Po warsztacie potrafimy opisać wpływ uprzedzeń na życie osobiste i społeczne jednostki oraz umieć omówić zjawisko zbiorowego myślenia we własnym otoczeniu oraz  sposoby reagowania na dyskryminację!