Kuchnia żydowska - prosta i pożywna

Żydzi jedzą, gdy są głodni – często, ale niewiele, nigdy do syta – tylko w święta nie liczą kalorii. Bardzo ważne jest śniadanie, tradycyjnie mleczne (twaróg, kawa z mlekiem, musli z jogurtem, pieczywo), aby w niedługim czasie zjeść coś innego.


» Przekąski
W ciągu dnia chętnie sięgają po sałatki oraz rozmaite pasty: warzywne, z jajek, rybne. Ulubioną przekąską jest sałatka ze śledzia (posiekane płaty śledziowe wymieszane z pokrojoną w kostkę cebulą, papryką, ogórkiem), mus z upieczonego, a następnie zmiksowanego bakłażana, doprawiony sokiem z cytryny, oliwą, czosnkiem, pastą sezamową i majonezem, oraz humus – rodzaj pasty z ciecierzycy z ziołami, czosnkiem i tahini, podawanej z pitą lub świeżymi warzywami. Wszędzie można kupić przekrojone na pół bajgle ze słodkawego ciasta (najpierw parzy się je, a następnie piecze), gąbczaste w środku, przełożone pastą z awokado i jajka albo plastrem wędzonej ryby – łososia, halibuta lub makreli.
» Zupy
Żydzi uwielbiają gęste zupy na mięsie (krupnik, rosół, barszcz, fasolowa, ogórkowa), jak i zupy warzywne z fasolą, soczewicą i pęczakiem. Od naszych różnią się tym, że jeśli zawierają mięso, nie zaprawia się ich śmietaną, tylko rozbitymi żółtkami i do smaku doprawia cytryną. Zupy podaje się z makaronem, kładzionymi kluskami, drobnymi kluseczkami podsmażonymi na oleju, knedlami i pulpetami z macy. Popularne są lekkie kremy warzywne (z soczewicy, dyni, cukini), podawane z pitą. Oddzielną grupę stanowią chłodniki z dojrzałych owoców – śliwek, wiśni, porzeczek, brzoskwiń – świetnie odświeżają w upał.
» Rybne
Kuchnia żydowska słynie z dobrych i urozmaiconych dań rybnych, wśród których poczesne miejsce zajmuje ryba faszerowana (gefilte fisz), czyli kompozycja trzech gatunków ryb, zmielonych i po uformowaniu w kulki ugotowanych w wywarze warzywno-rybnym, jak również znany na całym świecie karp w galarecie z marchwią, pietruszką i cebulą. 
» Mięsne
Poza potrawami z wołowiny i jagnięciny (steki, kotlety, pulpety, gulasze) popularny jest drób – pieczone albo duszone kurczaki, kaczki, indyki najczęściej podaje się z owocami. Przysmakiem jest wątróbka drobiowa i gęsi pipek, czyli gęsie lub indycze żołądki duszone z cebulą i czosnkiem, potem pieczone.
» Mączne
Wśród dań mącznych królują pierogi (kreplach) z różnymi nadzieniami, gotowane lub smażone, podawane jako dodatek do zup albo samodzielne danie; placki z jajek, mąki macowej i cukru, serwowane na gorąco z cukrem pudrem (bubele); placki ziemniaczane z cebulą (latkes); racuchy (chremzlach), rozmaite naleśniki i knedle. Jest też kugel – zapiekanka z surowych lub gotowanych ziemniaków, makaronu albo ryżu, podawana osobno lub do mięsa; z rodzynkami, cynamonem, skórką pomarańczową, wanilią świetnie smakuje jako deser. 
» Desery
Są bardzo słodkie – kremy, leguminy, puddingi podawane na zimno i na gorąco, różne ciasta i ciasteczka zwykle zawierają dużo kandyzowanych owoców, orzechów, marmolady, czekolady. Charakterystyczny dla tej kuchni jest tort marchewkowy, ciasto bananowe, zapiekanka z marchwi, konfitury z buraków.