POŻYWIENIE CODZIENNE

Pożywienie codzienne na wsi bywało bardzo skromne, ale odznaczało się dużymi walorami smakowymi i odżywczymi. Do dziś są to popularne, lubiane i często jadane potrawy, przyrządzane zarówno w polskiej kuchni domowej, jak i restauracyjnej.

Kapusta - najdawniej uprawiane, najczęściej w Polsce jadane warzywo. Słodka lub kwaszona ("krowa w beczce"). Podstawa wielu potraw. Przyrządzana na różne sposoby, zupa, jarzyna, surówka, faszerowana (np. kaszą), farsz do pierogów, bigos staropolski. Duszona z grzybami, grochem lub suszonymi śliwkami jest typowym daniem wigilijnym.

Ziemniaki - "chleb ubogich". Podstawa pożywienia. Samodzielna potrawa oraz surowiec do wielu dań z surowych, utartych lub gotowanych ziemniaków (klusek, placków, farszy). Z potraw takich słynie Wielkopolska (kulochy, bambrzaki), także Podlasie (babka ziemniaczana).

Potrawy mączne głównie - żur z zakwaszonej śruty, mąki owsianej lub żytniej. Jedna z najstarszych, najpowszechniej jadanych polewek polskich. Klasyczna, przysłowiowa potrawa wielkopostna. Jadany również w wersji wzbogaconej, odświętnej, ze śmietaną, boczkiem, krojoną w kawałki kiełbasą, jajkami na twardo; kasze: (jęczmienne, gryczane) produkowane w domu (tłuczone w stępach), lub kaszarniach (czynnych przy młynach).