Historia na… talerzu, czyli kulinarne upodobania Tadeusza Kościuszki, bohatera, który poznał tradycje kulinarne różnych narodów i kultur

28 marca odbył się w naszej szkole konkurs „Z Tadeuszem Kościuszką przy stole”. Kuchnia staropolska.
Jest on ważnym elementem innowacji pedagogicznej realizowanej w naszej szkole. Jej celem są wędrówki śladami historii Niepodległej.
Pierwszym bohaterem "kulinarnych" spotkań z historią jest Tadeusz Kościuszko – naczelnik Insurekcji z 1794r. Konkurs odbył się w marcu, ponieważ to właśnie 24 marca 
w Krakowie na rynku został ogłoszony akt powstania, powołujący Tadeusza Kościuszkę naczelnikiem Insurekcji. W tym dniu Kościuszko złożył publicznie na rynku przysięgę.
My, jako uczestnicy tego szkolnego wydarzenia, dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat kulinarnych upodobań Naczelnika, który z racji swoich licznych podróży poznał smak kuchni: włoskiej, niemieckiej, fińskiej, angielskiej, amerykańskiej, afrykańskiej, holenderskiej, żydowskiej, białoruskiej, litewskiej. Poznał smak biedy, jak i wykwintne rarytasy kuchni możnych.
Do konkursowych zmagań przystąpiło 12 dwuosobowych zespołów.
Przygotowane według dawnych przepisów dania zostały zaprezentowane w nowoczesnym wydaniu i na pewno mogłyby stać się ozdobą każdej imprezy propagującej jednego z najważniejszych bohaterów w historii Polski, co potwierdzili Jurorzy – szefowie najlepszych kieleckich restauracji. (Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej ZSPS w Kielcach.)
Jak widać,"kuchnia" łączy pokolenia i warto również w tym zakresie poznawać historię "stołu" oraz obyczajów z nim związanych.