Quest „Śladami wielokulturowej historii naszego miasta”

  • nr 1 (dawna synagoga )
    nr 1 (dawna synagoga )
  • nr 2 (pomnik przy synagodze)
    nr 2 (pomnik przy synagodze)
  • nr 3 (kościół z XII wieku)
    nr 3 (kościół z XII wieku)
  • nr 4 (kościół Ewangelicko – Augsburski)
    nr 4 (kościół Ewangelicko – Augsburski)
  • nr 5 (kościół Ewangelicko – Augsburski)
    nr 5 (kościół Ewangelicko – Augsburski)
  • nr 6 (pomnik Henryka Sienkiewicza)
    nr 6 (pomnik Henryka Sienkiewicza)

29 listopada 2018 r., po wyjściu z Muzeum Dialogu Kultur, udaliśmy się na małą wyprawę historyczną!  

Nie była to zwykła wycieczka, tylko gra terenowa, polegająca na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, który za pomocą licznych zagadek, oprowadził nas po ciekawych miejscach, związanych 
z wielokulturowością Kielc i różnorodnością religijną oraz wyznaniową  mieszkańców naszego miasta na przestrzeni wieków.
Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że budynki czy pomniki, obok których codziennie przechodzimy mają tak interesującą historię, np. przy ulicy Warszawskiej znajduje się dawna synagoga, pod którą kamień węgielny wmurowano w 1902 roku, kiedy to jedna trzecia społeczności Kielc była pochodzenia żydowskiego. (Zdjęcie nr 1).Przy synagodze stoi pomnik upamiętniający Polaków, którzy zginęli za udzielenie pomocy Żydom w czasie II wojny światowej. (Zdjęcie nr 2
Odwiedziliśmy najstarszy katolicki kościół murowany z XII wieku, zobaczyliśmy Ogrójec, czyli kaplicę pogrzebową, dzwonnicę katedralną z zegarem. (Zdjęcie nr 3)
Dowiedzieliśmy się, że w pobliskim Pałacu Biskupów Krakowskich w skrzydle północnym mieściła się najstarsza szkoła wyższa w Polsce o charakterze technicznym, założona w 1816 r. przez Stanisława Staszica,dzięki której ewangelicy pojawili się w naszym mieście. Wśród nauczycieli z Saksonii byli Bogumił Pusch i Wilhelm Lempe.
Po opuszczeniu pełnego tajemnic wzgórza katedralnego, udaliśmy się na skwer Stefana Żeromskiego, pośrodku którego stoi Pomnik Armii Krajowej „ Jodła”. Do 1933 roku znajdowała się tu monumentalna, prawosławna świątynia - Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego.
Kolejnym miejscem, do którego doprowadziła nas mapa z zagadkami był Kościół Ewangelicko – Augsburski św. Trójcy, który obecnie jest jednocześnie Ekumeniczną Świątynią Pokoju. (Zdjęcia nr 4 i 5)
A skoro znaleźliśmy się w tym miejscu „odwiedziliśmy” patrona najdłuższej ulicy w Kielcach, autora „Trylogii”, odpoczywającego na swoim pomniku, na którym widnieje napis „ Quo vadis” . (Zdjęcie nr 6
My też zastanawiamy się, dokąd i do jakich refleksji doprowadzi nas realizacja kolejnych zadań? 
Trzeba przyznać, że pomimo doskwierającego nam dzisiaj mrozu, dzień należy zaliczyć do niezwykle udanych!
Serdecznie dziękujemy Muzeum Historii Kielc, ponieważ materiały udostępnione na stronie internetowej tej placówki bardzo nam się przydały w przygotowaniu questu.