Wielkanoc u katolików, prawosławnych i protestantów

Dziewiątego maja obejrzeliśmy prezentację pt. "Wielkanoc u katolików, prawosławnych i protestantów".
Pierwszy jej fragment dotyczył terminu świąt, następnie dowiedzieliśmy się jak wyglądają przygotowania do Wielkanocy i okazało się np., że prawosławni podczas Wielkiego Postu, niejednokrotnie stronią nie tylko od mięsa, ale także od innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Nieco inaczej wygląda też praktyka postu u luteran, którzy w tym okresie koncentrują się przede wszystkim na swojej postawie etycznej wobec drugiego człowieka.
Następnie Ania, autorka prezentacji, opowiedziała co się dzieje u wyznawców tych trzech wyznań w Wielkim Tygodniu, koncentrując się nie tylko na liturgii, ale również na zwyczajach i tradycjach pielęgnowanych w rodzinach. Ciekawostką jest fakt, że zarówno katolicy jak i prawosławni w Wielką Sobotę święcą podobne pokarmy, przy czym prawosławni święcą jajka bez skorupek, żeby nie wyrzucać tego co poświęcone (wszystko to, co znajduje się w koszyczku ma swoje symboliczne znaczenie). Podobne są również zwyczaje związane z wielkanocnym, uroczystym  śniadaniem, podczas którego należy złożyć sobie życzenia dzieląc się jajkiem. Natomiast w Kościele ewangelicko-augsburskim nie pielęgnuje się zewnętrznych tradycji Wielkiego Tygodnia czy Wielkanocy.
Ciekawych informacji i pięknych zdjęć było dużo więcej, a my z przyjemnością wróciliśmy pamięcią do tych niedawno minionych świąt.