Koncert Noworoczny

Kolejne wspólne kolędowanie i kolejne myśli świąteczne. Wcześniej wspominałam o różnorakich kolędach i świątecznych piosenkach z różnych krajów świata. Tym razem jednak chciałam spojrzeć na same Święta Bożego Narodzenia.

Obchody samego Święta Bożego narodzenia w wielu wyznaniach poprzedza odpowiedni czas przygotowań. Katolicy, protestanci oraz wierni innych wspólnot wywodzących się
z tradycji poreformacyjnej czy pentekostalnej przeżywają czterotygodniowy Adwent. Katolicy z myślą o radosnym przyjściu Pana towarzyszy na początku, zwykle do 16 grudnia. Potem jest to czas przygotowań na owe przyjście. W Kościele katolickim adwentowymi przewodnikami, wspominanymi w liturgii, są prorok Izajasz, Jan Chrzciciel i Maryja. W dni powszednie odprawiane są Msze w intencji Najświętszej Maryi Panny, podczas której przy ołtarzu zapala dodatkową świecę, przyozdobioną białą lub niebieską wstążeczkę – nazywaną roratką.  

W tradycji Kościoła katolickiego Święta Bożego Narodzenia zapowiadają wieńce adwentowe z czterema świecami, zapalanymi w kolejnych tygodniach Adwentu. W tym okresie łączą się dwie tradycje: radosna i pokutna, gdzie kolorem symbolizującym ą drugą jest fiolet.

Mimo wszystko to co znamy i uważamy za tradycyjne jak szopka przy kościele, choinka czy aniołki i figurki Świętej rodziny nie było od początku wpisane w ewangelicką tradycję. To wszystko przywędrowało do nas z innych wyznań i kultur, co zaobserwowaliśmy i postanowiliśmy wdrożyć i w nasz czas przygotowań do nadejścia Pana. Jak więc widać można się zainspirować i tym samym całkowicie zmienić dotychczasowe tradycje. Czy wiecie, że nawet świąteczne przyozdabianie domu lampkami, nie było przypisywane do naszych tradycji? ;)