II Szkolne Slajdowisko – pielgrzymim śladem - Buddyjscy Mnisi z indyjskiego Ladakhu

II Szkolne Slajdowisko planowane na luty, z lekkim poślizgiem, odbyło się 6 marca. Tym razem poświęcone zostało pielgrzymim śladom Buddyjskich Mnichów z Ladakhu. Wiedzą i własnymi doświadczeniami pielgrzymowania w tym regionie podzieliła się z nami oraz z naszymi najmłodszymi odbiorcami - pierwszoklasistami p. Anna Manczyk.


Spotkanie było doskonałą okazją do poznania indyjskiego regionu Ladakh -  świata buddyjskich klasztorów (gomp), mantrujących mnichów, powiewających modlitewnych chorągiewek (tar-chok), czy modlitewnych młynków, którymi kręci się zawsze w prawo.
Ladakh jest najbardziej na północ wysuniętą prowincją Indii leżącą pomiędzy dwoma potężnymi łańcuchami górskimi Himalajami i Karakorum. Prowincja ta zarówno kulturowo, jak i krajobrazowo bliższa jest Tybetowi, stąd nazywana jest „Małym Tybetem”.
Sercem Ladakhu jest Leh. To tam co roku we wrześniu organizowany jest Festiwal Ladakhu, podczas którego można zobaczyć Ladhakijczyków w ludowych strojach, Ladhakijki w tradycyjnych strojach i nakryciach głowy z turkusu, który zakładają tylko na specjalne okazje, obejrzeć tańce ludowe, zapoznać się z lokalnym rękodziełem.


W najbliższych okolicach Leh znajduje się mnóstwo klasztorów i świątyń buddyjskich. Jednym z największych jest Thiksey, gdzie znajduje się 14-metrowy posąg Buddy Majtreji, który będąc Buddą przyszłości, jest najbardziej rozpowszechnionym Buddą w Ladakhu. Inne klasztory w okolicy to Hemis, Shey, Stok, Chemre, Spituk, Deskit

Jedna z buddyjskich zasad pielgrzymowania może zaskoczyć. smiley Prawdziwy pielgrzym musi być najedzony. Ale o kuchni buddyjskiej pisaliśmy już w ubiegłorocznej edycji yes


Polecamy artykuł:
http://peron4.pl/ladakh-na-zachod-od-tybetu/