Zadanie/zagadka nr 1: Mozaiki o. Marko Rupnika

Miejscem licznych pielgrzymek wiernych z całego świata jest Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.

Zgodnie z poleceniem, opierając się na naszych wcześniejszych wizytach w sanktuarium oraz korzystając z materiałów wirtualnych umieszczonych na stronie https://tusiezaczelo.wkraj.pl/. opiszemy dwie mozaiki autorstwa o. Marko Rupnika, które znajdują się w tej świątyni.


Mojżesz. Przejście Izraelitów przez Morze Czerwone


Wybraliśmy mozaikę, znajdującą się po prawej stronie ołtarza w nawie głównej, która jest zestawieniem wydarzeń ze Starego i Nowego Testamentu. Nawiązuje również do nas – Nowego Ludu Bożego.

Przedstawia dwa wydarzenia - pierwsze to starotestamentalne przejście Izraelitów przez Morze Czerwone, a drugie - wyzwolenie Apostołów Piotra i Pawła z więzienia. Nad falami morskimi widzimy Anioła, który otwiera więzienne kraty i wyprowadza Apostołów mających już rozerwane kajdany na rękach. Poniżej jest postać Mojżesza z laską w dłoni.

Gest Mojżesza zestawiony jest z gestem Anioła – wskazaniem na drogę do wolności. Obydwa obrazy odnoszą się do Paschy  - przejścia z niewoli do wolności, ze śmierci do życia. Tych tajemnic możemy doświadczać podczas każdej Eucharystii.


Pięćdziesiątnica Zesłanie Ducha Świętego


Druga wybrana przez nas mozaika, znajdująca się po lewej stronie ołtarza, przedstawia Pięćdziesiątnicę - Zesłanie Ducha Świętego, czyli narodziny Kościoła. Zilustrowana w mozaice scena biblijna, nawiązuje do  życia, pontyfikatu i myśli Karola Wojtyły.

Jan Paweł II był papieżem bardzo mariologicznym, ponieważ swoje życie, swój pontyfikat zawierzył Maryi - Totus Tuus. W swoim nauczaniu zwracał uwagę na godność kobiety.

Choć w Wieczerniku zgromadzeni byli Apostołowie, to centralne miejsce zajmuje kobieta, Maryja, Matka Kościoła. Matka Boga jawi się jako obraz całego Kościoła, a Jej niebieski – niebiański płaszcz symbolicznie gromadzi ludzi w komunii.

My jesteśmy rybami, które żyją w wodzie życia Bożego. Woda z rybami przedstawiona jak ołtarz w liturgii, a każda liturgia, każda Eucharystia jest nowym Zesłaniem Ducha Świętego.

 

fot. z https://www.idmjp2.pl/index.php/pl/ i https://www.gosc.pl/