Zadanie/zagadka nr 5: Jan Paweł II w Klasztorze Św. Katarzyny

Pielgrzymka Jana Pawła II na Górę Synaj 26 lutego 2000 r. 
Liturgia Słowa w Gaju Oliwnym przy Klasztorze Św. Katarzyny.

«Chciałbym (...) udać się do sławnego klasztoru św. Katarzyny na Synaju, w pobliżu owej góry Przymierza, która w pewien sposób kryje w sobie całe misterium Wyjścia — odwieczny wzorzec nowego Wyjścia, które urzeczywistni się w pełni na Golgocie» 

/Jan Paweł II, List o pielgrzymowaniu do miejsc związanych z historią zbawienia/

Zamiar ten został zrealizowany podczas podróży do Egiptu. Ta 90 już podróż zagraniczna Ojca Świętego, oprócz wymiaru jubileuszowego, miała też charakter ekumeniczny i stanowiła zdecydowany krok naprzód w dialogu z muzułmanami.
Kulminacyjnym wydarzeniem pobytu Jana Pawła II w Egipcie była pielgrzymka do klasztoru św. Katarzyny na Synaju, wzniesionym w miejscu, gdzie według tradycji Bóg ukazał się Mojżeszowi w płonącym krzewie. 

Okolice biblijnej góry Synaj stały się kolebką chrześcijańskiego monastycyzmu — już w pierwszych wiekach  naszej ery istniały tu pustelnie i wspólnoty anachoretów, a w VI w. na miejscu płonącego krzewu cesarz Justynian zbudował klasztor otoczony murem obronnym. Są w nim przechowywane relikwie św. Katarzyny, która poniosła śmierć męczeńską w Aleksandrii w czasie prześladowań wszczętych przez cesarza Dioklecjana. Ponadto znajdują się w nim liczne bezcenne pamiątki chrześcijańskiej kultury. Klasztorem opiekuje się autonomiczna wspólnota mnichów greckoprawosławnych, na której czele stoi igumen wybierany przez samych zakonników i konsekrowany przez Patriarchę Jerozolimy.