Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej

Ofiarowanie Pańskie to święto chrześcijańskie, upamiętniające ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej.

 

Dzień obchodów:

Kościół rzymskokatolicki

Ofiarowanie Pańskie obchodzone jest w 2 lutego (w Kościele zachodnim) lub 15 lutego (w Kościołach wschodnich) i ma rangę święta liturgicznego.. W tym samym dniu w Kościele powszechnym przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papierza Jana Pawła II.

Starokatolicyzm

Kościół ten obchodzi je 2 lutego, pod nazwami Ofiarowanie Pańskie, Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny i Święto Matki Bożej Gromnicznej podobnie jak Kościół Polskokatolicki. Uroczystość ta kończy okres Bożego Narodzenia.

Ewangelicyzm

Ewangelicy obchodzą święto 2 lutego pod nazwą Dzień Ofiarowania Pana Jezusa, a także Oczyszczenie Marii Panny.

Prawosławie

W Cerkwi prawosławnej jest to jedno z 12 głównych świąt obchodzone, jako Spotkanie Pańskie, 2/15 lutego, tj. 2 lutego według prawosławnej liturgii posługującej się kalendarzem juliańskim, a 15 lutego według obowiązującego kalendarza gregoriańskiego. W tym samym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej.

 

W tym dniu wierni przynoszą do kościoła świece do pobłogosławienia nazywane gromnicami. Nazwa świecy pochodzi od słowa „grom”, ponieważ zapalano ją w czasie burzy zaś następnie stawiano w oknie i modlono się o oddalenie piorunów. Procesja z płonącymi świecami na początku liturgii jest znakiem nowego kroczenia przez życie w jedności z Jezusem i blaskach jego ewangelii. W Polsce jest to ostatni dzień, gdy podczas liturgii dopuszcza się śpiewanie kolęd.

W godzinie śmierci w ręce umierającego również wkładana jest gromnica mając symbolizować wyjście na spotkanie Pana z płonącą lampą.

Uczniowie klasy 4 z okazji tego święta i uczestnictwa w mszy świętej nadesłali zdjęcia gromnic znajdujących się w ich domach.