Wielka Lekcja Ekologii

W niedzielę 26 września w Arena Garden przy TAURON Arena Kraków uczestniczyliśmy w 4. Wielkiej Lekcji Ekologii pod hasłem „Kraków dla klimatu”.
Poznawszy temat obecnej edycji projektu niemal zaraz po zakończeniu poprzedniej i usłyszawszy o tym wydarzeniu, wzięliśmy w nim udział nie czekając na oficjalne ogłoszenie nowej edycji. Natura w religiach i kulturach? Skoro tematem wiodącym jest natura, to przecież najbardziej istotną dziś kwestią ponad różnicami religijnymi i kulturowymi jest właśnie kwestia ekologii i ochrony klimatu. 

Jakie znaczenie dla natury, dla klimatu mają nasze codzienne wybory? Jaką dietę i styl życia warto wybrać, aby przeciwdziałać zmianom klimatu? Czym jest ślad węglowy i jak obliczyć swój własny? Jakie korzyści daje zastosowanie instalacji odnawialnych źródeł energii? Czy ogród deszczowy może zrobić każdy? Między innymi na takie pytania można było znaleźć odpowiedzi.

Warto było spędzić tę wrześniową niedzielę w dobrym klimacie, zastanawiając się nad naturą i klimatem. 
Spotkanie było doskonałą okazją do tego, by poznać różne rozwiązania proklimatyczne, porozmawiać o innowacyjnych projektach, zdobyć praktyczną wiedzę np. o tym, jak oszczędzać energię, jak zagospodarować przestrzeń wokół domu, czy też jak przygotować bombę nasienną. Można było też wziąć udział w warsztatach z podstaw jazdy na deskorolce – a przecież deskorolki, rolki, rowery czy hulajnogi to alternatywna metoda poruszania się po mieście, przyjaźniejsza dla klimatu.

Ciekawą propozycją była również projekcja filmu -  laureata kategorii Najlepszy Dokument festiwalu BNP Paribas Green Film Festival 2018 - „Use Less” („Mniej”), poruszającego  temat konsumpcjonizmu żywności i fastfashion. 

A że niektórzy z nas odwiedzając edukacyjne stoiska i tematyczne namioty zebrali odpowiednią liczbę pieczątek, w nagrodę odebrali sadzonki roślin. 

Organizatorami wydarzenia byli: Arena Kraków S.A. wraz z Urzędem Miasta Krakowa.
Patronat nad wydarzeniem sprawował Rektor Politechniki Krakowskiej.