Zadanie nr 2

WISŁA

Aleksander Gierymski „Święto trąbek”

Obraz przedstawia obrzęd towarzyszący żydowskiemu świętu Rosz ha-Szana, przypadający zazwyczaj na miesiąc wrzesień, czyli hebrajski Nowy Rok. W tym czasie chasydzcy Żydzi, przestrzegając tradycji, dokonują obrzędu oczyszczenia poprzez wrzucenie do wody zawartości swych kieszeni. To także strząsanie okruszków, niczym grzechów. Zwyczaj nakazuje w tym okresie dąć w barani róg. Autor obrazu umieszcza scenę obrzędu nad Wisłą co pokazuje tę rzekę jako ważny element świętowania przez warszawskich Żydów.

Rzeka Wisła jako symbol dumy narodowej, jaki i symbol wolności był przedstawiany w utworach literackich np. Julian Tuwim w wierszu „Warszawa”.

 

NIEMEN

Tytułowa  rzeka powieści Elizy Orzeszkowej  „Nad Niemnem”. Rzeka ta jest symbolem pojednania, łączy kraje przez, które płynie Białoruś, Litwa, Rosja. W utworze tym Niemen jest pokazany jako metafora mijającego życia

„ – Szczęście wywyższa, szczęście poniża, wszystko na świecie czasowe i przemijające... każda rzecz, by woda upływa, by liść na drzewie żółknie i gnije...”

 

JORDAN – rzeka Biblii

 

Jej nazwa w Piśmie Świętym występuje 179 razy. Samo jej położenie jest bardzo symboliczne gdyż spływa z najwyższego szczytu Izraela Hermon do najniższego jego miejsca. Hebrajska nazwa rzeki hayarden, która oznacza spadający czy schodzący w dół

W czasach Starego Testamentu Jordan był granicą Izraela, oddzielającą go od pogan.

Przejście „suchą nogą” przez rzekę Jordan w chwili wkroczenia Izraelitów na ziemie Kanaan symbolizuje przejście przez Morze Czerwone po ucieczce narodu wybranego z Egiptu.  

Dla Chrześcijan Jordan  na symboliczne znaczenie,  oczyszczenia z życia bez Boga i przejścia na ścieżki Boga Ojca.

 Jan Paweł II w czasie pielgrzymi do Ziemi Świętej w roku 2000 kat mówił o Jordanie  „Nad brzegami Jordanu wezwałeś Jana Chrzciciela, głos wołający na pustyni, posłany do całej krainy nad Jordanem, aby przygotował drogę Panu i głosił nadejście Jezusa. Chwała Tobie, Chryste, Synu Boży! Przyszedłeś nad wody Jordanu, aby przyjąć chrzest z ręki Jana. Duch zstąpił na Ciebie jako gołębica. Niebo otwarło się nad Tobą i dał się słyszeć głos Ojca: „To jest mój Syn umiłowany!”. Znad brzegu tej rzeki, uświęconej Twoją obecnością, poszedłeś dalej, aby chrzcić nie tylko wodą, ale ogniem i Duchem Świętym. Chwała Tobie, Duchu Święty, Panie i Ożywicielu!”

 

 

ŹRÓDŁA:

https://www.ampolska.co/art-2214-Jordan.htm   https://ostatnidzwonek.pl/nad-niemnem/a-457.html   https://lubicki.art.pl/relizm/aleksander-gierymski-swieto-trabek/   https://culture.pl/pl/artykul/temat-rzeka-czyli-wisla-w-literaturze-muzyce-i-sztuce