Działamy

 

 

  • Katedra Najświętszej Marii Panny w Chartres

    UCZYMY SIĘ OD NAJLEPSZYCH – lekcja języka polskiego w klasie 4Ap

    Temat: Współczesna eseistyka. Esej – cechy gatunku.

    “Na tropach gotyckich katedr”

     

  • Szlak św. Jakuba

    DROGA ŚMIERCI - DROGA ŻYCIA

    Przez nasz kraj prowadzi blisko 6 tysięcy kilometrów szlaków oznakowanych symbolem muszli. 

    *Pielgrzymowanie mamy w Polsce mocno osadzone w sercu i w głowie. 

     

     

  • 24_marca_debica_rodzina_mikolajkow.jpg

    24 marca. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

              “Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”.

                                      Sentencja z Talmudu widniejąca na medalach “Sprawiedliwy wśród narodów świata”

  • okno_1.jpg

    Okno życia

                          “Od tego trzeba było zacząć: niebo.

                          Okno bez parapetu, bez futryn, bez szyb.

                          Otwór i nic poza nim,

                          Ale otwarty szeroko.”                                                             “Niebo” W. Szymborska

  • Jan Paweł II otwiera Święte Drzwi <br />Bazyliki Świętego Piotra z okazji <br />inauguracji Wielkiego Jubileuszu 2000 roku.

    Symbolika drzwi w przestrzeni sakralnej

    Kończąc zaplanowane na miesiąc luty rozważania o miejscach pamięci, heroizmie, patriotyzmie przygotowałam prezentację o drzwiach. Zachwyciłam się symboliką drzwi w przestrzeni sakralnej. To było dla mnie odkrycie, że w różnych religiach drzwi to symbol przejścia między światami lub narodzin nowej myśli. Zamieszczam link do artykułu, który zainspirował mnie do wykonania prezentacji. Ot, zwyczane drzwi a jakie niezwykle. Zapraszam do intelektalnej przygody.

  • Kościół Miłosierdzia Bożego w Dębicy.

    Rekolekcje Wielkopostne i nasze rozważania

    Nasza grupa Projektu od 27 lutego do 1 marca uczestniczyła w szkolnych rekolekcjach wielkopostnych w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Świątynia o prawie 40. letniej historii jest największa w województwie podkarpackim, jej wieża wznosi się na wysokość 67m.

  • Poczet sztandarowy.

    Uczciliśmy miejsca pamięci - przestrzeń sakralna

    Dzisiaj - 1 marca Narodowy Dzień żołnierzy Wyklętych uczciliśmy zapaleniem symbolicznych zniczy pod tablicą upamiętniającą naszych uczniów, którzy oddali życie w walce o wolność ojczyzny.

    Pochyliliśmy również głowy przed tablicą Edwarda Raczyńskiego, prezydenta RP na emigracji, którego słowa: „Nie zmarnujcie niepodległości” widnieją w kaplicy grobowej w Rogalinie.

     

  • Lekcja religii

    Korzystamy z materiałów

    Katecheci z naszej szkoły włączyli się w realizację Projektu „Oblicza Dialogu’. Na poszczególnych lekcjach młodzież wysłuchuje krótkich wykładów o obiektach sakralnych i ogląda tematycznie związane prezentacje wykonane przez koleżanki i kolegów. Na zdjęciach lekcja religii w klasie 3E z ks. Łukaszem Opolskim.

  • Widok na prezentację. Motto naszego Partona szkoły

    ZŁU mówimy NIE

    Dzisiaj, kiedy mija 12 miesięcy od pierwszego dnia wojny w Ukrainie, w formie protestu “ZŁU mówimy NIE”, odbyło się 107. spotkanie z Janem Pawłem II. Mottem były słowa Patrona szkoły:

    “Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój, musi kierować losami narodów i całej ludzkości.”

    Spotkanie – protest - zostało opracowane i wykonane przez grupę uczniów realizujących Projekt “Oblicza Dialogu - Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju.”

  • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Fromborku

    Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Fromborku - miejsce pobytu genialnego kanonika

    Z osobą Mikołaja Kopernika związane są miasta: Toruń – gdzie się urodził, Kraków – gdzie studiował, Olsztyn, którego bronił przed Krzyżakami i Frombork, gdzie przez 40 lat zajmował się astronomią, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a także strategią wojskową. Opracował przełomowe dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. 

  • Jan Paweł II pielgrzymka  na Ukrainie, 2001r.

    Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej

    Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej obchodzony 15 lutego został ustanowiony w 1992 r. Ten dzień obchodzony jest wraz ze Spotkaniem Pańskim upamiętniającym przyniesienie do Świątyni Jerozolimskiej 40. Dniowego Jezusa.

    W naszej szkole w klasie 2Bp na przedmiocie przygotowanie publikacji z młodzieżą z Ukrainy wyszukiwaliśmy obrazy wyjątkowych świątyń ukraińskich. Dlaczego?

  • Walentynka dla naszego Patrona szkoły

    Dzień św. Walentego

    W naszej szkole to dzień wyjątkowy. Staramy się być dla siebie mili, bardziej życzliwi, okazywać swoją sympatię. Przed popiersiem Patrona na korytarzu szkolnym można zauważyć skrzynkę z napisem „Poczta Walentynkowa”.
    Walentynkowa poczta trafia do adresatów poprzez Samorząd Uczniowski. Wszędzie dominuje czerwień, która jest elementem ubioru uczniów.

  • Architektura sakralna

    Architektura sakralna

    Na każdym kroku – w dużych miastach i w małych wsiach obecna jest architektura sakralna. Kościoły i świątynie to nieodłączny element krajobrazu naszego kraju. Niewiele jest jednak przykładów, które zapierają dech w piersi, mają niepowtarzalne bryły czy przyjmują wiernych… pod ziemią. Oto przykłady z  powiatu dębickiego "Naszej małej ojczyzny".

  • Dzwony w różnych kulturach

    Dzwony w różnych kulturach

    Kulturową kolebką dzwonów są Chiny, gdzie pojawiły się w XII w. przed Chrystusem. Nie posiadały „serca”, uderzano w nie twardym przedmiotem. Dzwony z sercem zaczęto wytwarzać w Armenii, w VIII w. przed Chrystusem. Ich dźwięk miał chronić przed złem. Dzwony o takiej konstrukcji rozpowszechniły się na Dalekim Wschodzie. W Europie pojawiły się w VI w. przed Chrystusem u Etrusków na wyspie Samos. Dzięki mnichom koptyjskim z pustyni egipskiej dzwony zostały rozpowszechnione w Europie. 

  • Kalwaria Zebrzydowska – kościół, klasztor i zespół kaplic i kościołów dróżkowych.

    Kalwaria

    Kalwaria (Calvaria - łac. odpowiednik hebr. Golgota - to znaczy czaszka) - zespół kościołów lub kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej, zakładany zazwyczaj na wzgórzach tak, by przypominał swym położeniem Jerozolimę. W okresie, gdy dostęp do " świętego miasta " był utrudniony, pielgrzymując do takiej kalwarii, można było zyskać takie same odpusty jak w czasie pielgrzymki do Jerozolimy.

  • okna_gotyku_witraz.jpg

    Okna i witraże w kulturze chrześcijańskiej

    Do elementów, nadających charakter zewnętrznej powierzchni ścian, a więc wpływających zasadniczo na zewnętrzny wygląd świątyni, należą okna. Dla wnętrza i jego charakteru jest rola okien oczywiście znacznie ważniejsza. Światło naturalne, słoneczne, wpadają do wnętrza okna. Ich celem naturalnym jest dawać wnętrzu odpowiednie, celowe, wystarczające oświetlenie oraz dostęp powietrza. Wewnątrz świątyni musi być stosowany pewien celowy umiar.

  • okno_franciszkanska_3_mozaika_okno.png

    Okno papieskie w Krakowie

    Jan Paweł II z Krakowem był wyjątkowo związany – 16 października 1978 r. popołudniem, wybór nowego papieża obwieściły krakowianom dzwony w Kościele Mariackim. Chwilę później zagrzmiał Dzwon Zygmunta, który odzywa się tylko w najważniejszych dla Krakowa i Polski momentach.

     

  • Uczniowie naszej szkoły przed kościołem Mariackim

    Wycieczki śladami Jana Pawła II - Kraków

    „Modlę się, aby wkraczając w trzecie tysiąclecie Kraków nadal był w tym miastem, w którym każdy Europejczyk może czuć się nijako „u siebie”, odkrywając piękno i dobro, jakie wydają pokolenia inspirowane światłem Ewangelii. „

    W liście do kard. Franciszka Macharskiego z okazji zaliczenia Krakowa w poczet Miast Kultury Europejskiej, 5 I 2000.

  • sanktuarium_matki_bozej_w_zawadzie.jpg

    Sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej w obiektywie

    Historia cudownego obrazu
    Przed 1595 r. obraz Matki Bożej stanowił rodową własność rodziny Ligęzów i już tam właśnie zaczął słynąć łaskami. Wówczas Stanisław Ligęza w roku 1595 zbudował na wzgórzu zawadzkim drewnianą kaplicę i do niej przeniósł z zamku łaskami słynący obraz. Nasilały się pielgrzymki, modlono się i narastał kult Matki Bożej Zawadzkiej. 
  • zawada_2022_pielgrzymka_1200_400.jpg

    Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium w Zawadzie

    W czwartek 29 września 2022 klasy pierwsze ZSZ nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy wraz z wychowawcami, katechetami i dyrekcją wybrały się na coroczną pielgrzymkę do Sanktuarium w Zawadzie. Choć pogoda nie dopisała, tradycji stało się zadość - zaopatrzeni w parasole, ciepłe ubrania i dobre humory ruszyliśmy w drogę, by prosić o pomyślność w nauce i zacieśnić klasowe więzi. Na miejscu uczestniczyliśmy we Mszy Świętej odprawionej przez naszych księży katechetów: ks. Adama Chmiela i Łukasza Opolskiego.

  • zawada_2021_pielgrzymka_1200_800.jpg

    Pielgrzymka klas pierwszych do Zawady

    W dniu 09 października 2021 r. - święto Matki Bożej Różańcowej młodzież z klas pierwszych odbyła pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium Narodzenia NMP w Zawadzie.  Pielgrzymka ta jest wpisana w tradycje naszej szkoły, tak więc i tego roku, przy wyjątkowo pięknej, jesiennej pogodzie młodzież wyruszyła do Zawady aby prosić o zdrowie, światło Ducha Świętego i pomyślność w nauce. 

     

  • zawada_2019_pielgrzymka_szrapnel_1200_800.jpg

    Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej z Zawadzie

    IX Pielgrzymka uczniów klas pierwszych do Sanktuarium Matki Bożej z Zawadzie – 10 października 2019 r. Kościół stojący pośrodku dwóch frontów – rosyjskiego i austriackiego podczas I wojny światowej – nie uległ zniszczeniu, mimo iż był ostrzeliwany ze wszystkich stron. Szrapnel, tj. pocisk artyleryjski na którego torze lotu znalazł się kościół, utkwił w niewielkiej akacji i do dnia dzisiejszego znajduje się on w tym drzewie, które zostało w czasach współczesnych zakonserwowane i umieszczone obok schodów prowadzących do sanktuarium. 

  • zawada_2018.jpeg

    Pielgrzymka klas pierwszych do Sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie

    „Człowiek jest sobą przez kulturę. Naród jest sobą przez kulturę. Człowiek jest członkiem swojego narodu, uczestnicząc w dziedzictwie jego kultury. To jest olbrzymie dziedzictwo, które zaczyna się od pierwszych słów  wypowiadanych przez dziecko za matką, za rodzicami. I potem cały ten proces wychowawczy: dom, szkoła, Kościół…

  • Dróżki różańcowe - Tajemnica bolesna, III . Cierniem ukoronowanie.

    Rys historyczny Dróżek Różańcowych w Zawadzie

    Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca wywodzi się z 2 tajemnicy fatimskiej. 7 lat po zakończeniu objawień Matki Bożej w Fatimie, 10 grudnia 1925r. Matka Boża pouczyła siostrę Łucje: „ W 1 sobotę miesiąca, odmawiajcie różaniec jako wynagrodzenie za grzechy a będę obecna z wami, w godzinie waszej śmierci”. W 1985 r. w tutejszym sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie, z natchnienia bożego, pojawiła się myśl budowy dróżek różańcowych i odmawiania różańca w pierwsze soboty miesiąca jako wynagrodzenie za grzechy.