Wydarzenia

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie organizuje w dniach 18 -29 maja 2015 roku bezpłatne zajęcia warsztatowe związane z główną tematyką tegorocznego projektu „Oblicza dialogu” oraz programu edukacyjnego "Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju". Tegoroczna, druga już edycja projektu, poświęcona jest celebracji świąt w różnych kulturach i religiach.

Warsztaty odbywać się będą w siedzibie Instytutu przy ul. Totus Tuus 30 w Krakowie oraz w siedzibie UJ, Katedra  Porównawczych Studiów Cywilizacji  - ul. Grodzka 52 w Krakowie.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.


Planowana tematyka:

1. Ramadan – najpiękniejszy miesiąc w kalendarzu muzułmańskim
Warsztat będzie składał się z dwóch części. Pierwsza, zapozna zgromadzonych z rysem historycznym, celami, zasadami i wartościami jakimi kieruje się ten dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Druga część będzie radosną pracą twórczą, której efektem będzie tajemniczy fanous- mini lampion, który nierozłącznie kojarzony jest z okresem ramadanu.
 
2. Dia de los Muertos - święto w Meksyku
Proponowany projekt zawiera w sobie część teoretyczną (wykład na temat święta zmarłych) oraz praktyczną, która pozwoli uczestnikom zasmakować w tradycyjnych potrawach meksykańskich (które podczas święta zmarłych umieszczane są na ołtarzach). Efektem warsztatu ma być przyswojenie nowych informacji z zakresu kultury i geografii, a także inspiracja młodych osób do dalszych poszukiwań i rozwijania swoich zainteresowań oraz kompetencji międzykulturowych.

3. Jak to było u Słowian?
Proponowany projekt warsztatu, składa się z części teoretycznej (prelekcja poświęcona słowiańskiemu świętu) oraz praktycznej (wspólne wicie wianków). Proponowana tematyka doskonale wpisuje się w projekt „Oblicza Dialogu”, gdyż z jednej strony porusza tematykę świąt corocznie obecnych we współczesnym kalendarzu, z drugiej strony zaś przedstawia ją w innej, dawnej, obecnej wśród przodków, słowiańskiej perspektywie religijnej.

4. Japoński Nowy Rok
Tematem warsztatu jest Japoński Nowy Rok (O-Shōgatsu, święto celebrowane przez trzy pierwsze dni nowego roku). Warsztat rozpocznie się krótkim mini-wykładem, podczas którego uczestnicy zostaną zapoznani ze świętem Nowego Roku w Japonii. Następnie rozpocznie się część praktyczna, której celem będzie przygotowanie przez uczestników własnej kartki noworocznej (z elementami nauki pisania znaków japońskich).

5. Noc Jalda - czyli o tym, jak Irańczycy spędzają najdłuższą noc w roku
Warsztaty są podzielone na 2 części. W pierwszej z nich dzieci dowiadują się czym jest Noc Jalda oraz jaka jest jej specyfika. W drugiej wycinają wraz z prowadzącymi elementy i postaci z papieru potrzebne do celebracji święta. Na koniec uczestnicy wraz  z prowadzącymi odtwarzają przebieg Jaldy za pomocą postaci i elementów wyciętych z papieru.

6. Chanuka – żydowskie święto świateł
Opowieść na temat święta Chanuka połaczona z prezentacją multimedialną, pokaz zapalania świecznika – chanukiji, degustacja latkes – placuszków jadanych w czasie święta, zabawa w tradycyjną grę chanukową – drejdl, warsztaty plastyczne – wykonanie papierowego drejdla, malowanie 4 hebrajskich liter, nauka prostej piosenki.

7. Warsztaty pisania ikon i wytwarzania świec
Warsztaty tematyczne w ramach  projektu poświęcone były  pisaniu ikon oraz wytwarzaniu świec metodą tradycyjną. Ikony czyli obrazy sakralne przedstawiające postaci świętych lub sceny biblijne powstały w kręgu kultury bizantyjskiej. Są charakterystyczne dla Kościołów wschodnich, prawosławnego  i grekokatolickiego. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych mieli okazję zapoznać się z kolejnymi etapami powstawania tych obrazów. Wykonywali także  własne obrazy. Uczestnicy warsztatów mieli także okazję poznać etapy wytwarzania świec z wosku pszczelego. Świece, jako najpopularniejsze źródło światła w ostatnich stuleciach, były nieodłącznym elementem oświetlenia świątyń.

8. Chiny – Święto Środka Jesieni
Święto Środka Jesieni  to święto, które wyznacza koniec zbiorów. Przypada zawsze w trakcie pełni księżyca. Uczestnicy dowiedzą się, kiedy to święto przypada według księżycowego kalendarza w roku 2015. Wspólnie z prowadzącym przygotują tradycyjne „ciasteczka księżycowe” ze specjalnym nadzieniem oraz poznają pochodzenie zwyczaju pieczenia ciastek. Przygotują lampiony z kolorowego brystolu i złożą z origami królika – symbol święta. Poznają także inne symbole związane z obchodami świąt oraz oryginalne pamiątki i zabawki z Chin.

9. Odkrywamy Izrael
Spotkanie poświęcone bogactwom kulturowym Izraela: historia, muzyka, kuchni, społeczeństwo. Izrael dawniej i dziś. Opowieści i slajdowisko. Zajęcia skupiać się będą także na tradycjach i motywach żydowskich.

 


Większość warsztatów prowadzą pracownicy Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.