Biblizmy

Biblizmyto związki frazeologiczne, które swoje źródło mają w Biblii.

W języku polskim znajduje się wiele frazeologizmów pochodzenia biblijnego, służą one ubarwieniu wypowiedzi. Jednak posługując się tymi środkami językowymi, musimy pamiętać  o ich pochodzeniu.

Wybrane biblizmy i ich dosłowne oraz przenośne znaczenie:

  • alfa i omega- oznacza kogoś, kto zna się świetnie na wszystkim. W Biblii czytamy „Jam jest  Alfa i Omega, początek i koniec, mówi Pan Bóg”. Jest to zatem początek i koniec wszystkiego.
  • arka Noego- oznacza azyl, bezpieczeństwo, schronienie. Noe był szlachetnym człowiekiem, dlatego Bóg pozwolił mu uratować się i przetrwać potop w arce.
  • kainowe znamię- to piętno bratobójcy, jakim Bóg naznaczył Kaina za to, że z zazdrości o boską łaskawość zabił swojego brata Abla. Na czole Kaina pojawiło się znamię.
  • manna z nieba- oznacza niespodziewany ratunek, nieoczekiwany dar, obfitość. Naród Izraelski pod wodzą Mojżesza wędrował przez pustynię do Ziemi Obiecanej przez 40 lat. Przez ten czas Bóg codziennie zsyłał wędrowcom pożywienie zwane manną.
  • plagi egipskie-  przykre zdarzenie a nawet nieszczęścia, które nas spotykają. Faraon nie chciał się zgodzić, aby Mojżesz wyprowadził Żydów z Egiptu. Wobec rozpleniły się żaby, muchy, komary oraz szarańcza, zaraza dotknęła bydło, a wrzody ludzi, spadł grad, nastały egipskie ciemności, wreszcie poumierali pierworodni synowie.
  • trąba jerychońska- to ktoś hałaśliwy, a nie zawsze mający coś do powiedzenia. Mury Jerycha, palestyńskiego miasta, skruszyły się , gdy Jozue - wódz Izraelitów - kazał trąbić w siedem trąb.
  • miska soczewicy- oznacza oddanie czegoś wartościowego za coś o małej wartości. Głodny Ezaf, który wrócił po pracy z pola, sprzedał młodszemu  bratu prawo do pierworództwa  właśnie za miskę soczewicy.
  • zakazany owoc- grzech, pokusa, coś niedozwolonego. Historia pierwszych rodziców - Adama i Ewy - którzy, zrywając owoc z drzewa poznania dobra i zła, okazali Bogu nieposłuszeństwo, co w konsekwencji sprowadziło na całą ludzkość cierpienie niedoskonałość.