Nie było miejsca dla Ciebie...

Zwyczaj ustawiania w kościołach żłóbka wprowadził św. Franciszek z Asyżu w 1223r. Pierwotnie szopki były nieruchome, dopiero z XVI w. pochodzą pierwsze znane teksty jasełek, tj. przedstawień z udziałem aktorów lub kukiełek. Były one bardzo popularne i łączyły wątki religijne ze świeckimi. W XVIII wieku  jasełka przeniesiono z kościołów na miejskie podwórka, do wiejskich chałup i dworskich sieni.

Teksty jasełek często dotyczyły aktualnej sytuacji politycznej  Polski. „Betlejem polskie” Lucjana Rydla z 1906 roku nawiązuje do strajku dzieci wrześnieńskich. Od początku XX wieku w szopkach pojawia się korowód polskich bohaterów narodowych i postaci historycznych. Obecnie zazwyczaj w szopkach wół i osioł, które-choć nierozumne- oddały Dzieciątku pokłon wcześniej niż ludzie, wskazują na konieczność poznawania Boga instynktem. Pastuszkowie uosabiają intuicję, prostotę i ufność serca, Trzej Mędrcy zaś- intelekt.

Dzięki uczniom klas młodszych mogliśmy kolejny raz przeżyć historię Marii i Józefa. To właśnie tutaj przybywają Mędrcy ze wschodu, by oddać pokłon Bożej Dziecinie. Na scenie zagościli także pastuszkowie oraz aniołowie. Natomiast  gimnazjaliści zorganizowali koncert kolęd oraz konkurs „Jaka to kolęda?”. Dzięki   zaangażowaniu młodych artystów i ich opiekunów  zostaliśmy wprowadzeni w radosny czas świąt.

Bibliografia:

J. Minksztyn, „Tajemnice obyczajów i tradycji polskich”, Poznań 2009r.