19. Akatyst - starożytne nabożeństwo ku czci Bogurodzicy.

W ostatnią niedzielę Adwentu 18. grudnia 2016 mieliśmy możliwość wzięcia udziału w niezwykłym nabożeństwie jakim jest Akatyst ku czci Bogurodzicy – Ακάθιστος Ὕμνος. Jest to wywodzący się z ok. V-VI wieku hymn  liturgiczny i nabożeństwo ku czci Matki Boskiej. W oryginale wykonuje się go w j.greckim,  na stojąco,  na co wskazuje sama jego nazwa: z gr. akathistos, od a „nie” + kathiden „siedzieć”. Jest to nabożeństwo piękne i ważne ekumenicznie, gdyż wywodzi się sprzed podziału chrześcijaństwa. Tradycja wykonywania akatystu jest bardzo żywa we wschodnim chrześcijaństwie,  jednak nie jest prawdą, że nabożeństwo to wywodzi się z tradycji prawosławnej, choć rzeczywiście w chrześcijaństwie zachodnim nie jest powszechnie znany i wykonywany. Tym bardziej cenić należy fakt odradzania się w naszym Kościele tej starożytnej tradycji, a my cieszymy się bardzo, że mieliśmy okazję wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu w sąsiedniej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w naszym mieście. Wykonawcą był chór parafialny, akatyst był śpiewany po polsku w tłumaczeniu jezuity Mieczysława Bednarza.

Zasadniczym tematem Akatystu jest udział Matki Boskiej w historii zbawienia i wielbienie jej za nie.  Pierwsza połowa Akatystu dotyczy narodzenia Chrystusa i zdarzeń z nim związanych, druga część opiewa nadprzyrodzone skutki przyjścia Zbawiciela na ziemię.

Akatyst składa się z 24 strof, które w greckim oryginale zaczynają się od kolejnych liter greckiego alfabetu. Strofy te to na przemian kondakiony (krótkie) i ikosy(dłuższe). Każdy kondakion kończy się refrenem "alleluja", a ikos – inkantacją "Witaj, Oblubienico dziewicza". Ikosy są recytowane, a kondakiony śpiewa chór Ceremonia odbywa się przed ikoną Matki Boskiej, u nas był to obraz Matki Boskiej z Guadelupe.