Nasze działania

  • r1.jpg

    01. Słodki początek - Rosz Haszana

    Inauguracja naszej pracy w tegorocznej edycji projektu zbiegła się w czasie z żydowskim Nowym Rokiem, Rosz Haszana. Grzechem byłoby takiej zbieżności nie wykorzystać :)

  • am.jpg

    02. Wernisaż plastyczno-muzyczno-poetycki z aniołami

    Na wernisażu: „Młody Asyż w Leśnej” podziwia malarstwo, rzeźby poezję, muzykę, edukuje się ekologicznie i zachwyca (z) aniołami.

  • Slajd01.JPG

    03. Chrześcijańska wizja raju

    Żeby nie było, że "cudze chwalicie, swego nie znacie", zaczynamy od chrześcijańskiego wyobrażenia edenu.

  • a1.jpg

    04. Raj w islamie

    Jak wieczną szczęśliwośc wyobrażają sobie muzułmanie? Na to pytanie próbowała dziś odpowiedzieć jedna z naszych uczestniczek, Ania.

  • Slajd01[1].jpg

    05. Sukkot a biblijny raj.

    Jaki jest związek święta Sukkot z wyobrażeniami raju w judaizmie? Czy etrog, najważniejszy owoc na to święto mógł być owocem zerwanym przez pierwszych ludzi w raju? O tym między innymi były nasze warsztaty, odbywające się w czasie trwania tego pięknego, żydowskiego święta.

  • adruP1.jpg

    06. Projekt "Krokus" - upamiętniamy ofiary Zagłady

    Projekt w projekcie; dołączyliśmy do grona młodych ludzi z wielu krajów Europy, upamiętniających swoich rówieśników zamordowanych w czasie Holokaustu przez zasadzenie cebulek krokusów, które zakwitną wiosną.

  • apanorama_01.jpg

    07. Wycieczka do Trójmiasta

    Kto nie chciałby w słotną końcówkę października wyskoczyć nad polskie morze, przespacerować ulicami Gdańska, w gdyńskim porcie zwiedzić Dar Pomorza i przejść się po sopockim molo? Oraz miec tuż przed Uroczystością Wszystkich Świetych okazję pomedytowania nad Sądem Ostatecznym Memlinga? Udało się to uczestnikom "Młodego Asyżu w Leśnej", a opowiedziała nam o tym Patrycja Ligara, uczestniczka projektu oraz wspomnianej wycieczki.

  • cm.jpg

    08. Wizyta na starym cmentarzu żydowskim

    Na początku listopada pamiętamy o zmarłych, odwiedzamy cmentarze. My postanowiliśmy wybrać się także na stary cmentarz żydowski w naszej miejscowości, bo przecież trzeba pamiętać o wszystkich zmarłych. Zwłaszcza o takich, o których pamiętac już nie ma komu.

  • a1[1].jpg

    09. Kwatera żołnieży z I wojny światowej na naszym cmentarzu

    W naszym miasteczku niewiele jest miejsc związanych z wielkokulturowością, ot trochę góralszczyzny zagórzańskiej, prawie sami katolicy, po mszańskich Żydach zostały tylko miejsca pamięci. Ale podczas wizyt na parafialnym cmentarzu przypomnieliśmy sobie, że w naszej ziemi spoczywają przedstawiciele wielu narodów, a zatem i kultur.

  • Slajd10.JPG

    10. Międzynarodowy Dzień Walki z Antysemityzmem i Faszyzmem

    9. listopada, w rocznicę Nocy Kryształowej - pierwszego tak wielkiego, zorganizowanego pogromu ludności żydowskiej w Niemczech na rok przed wybuchem II wojny światowej - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Antysemityzmem i Faszyzmem. My obchodziliśmy go upamiętniając Ofiary tych zbrodniczych ideologii.

  • a1[2].jpg

    11. Piłki dla dzieci z Burundi

    Postawa dialogu nie może byc tylko teorią. Żeby ją jakoś, choćby drobnym gestem, urealnić, trzeba zrobić coś konkretnego. Na przykład podarować prawdziwą piłkę dzieciom, które maja tylko obszarpaną jak one same szmaciankę.

  • c1.jpg

    12. Młody Asyż na przeglądzie chórów

    20. listopada br. w kościele pw. św.Michała Archanioła w parafii, na terenie której znajduje się nasza szkoła, odbywały się jubileuszowe X Zagórzańskie Spotkania Chórów "Laudate Dominum". Na takiej imprezie nie mogło nas zabraknąć!

  • n1.jpg

    13. Ola z babcią wspominają ofiary Zagłady z ich miejscowości

    Kiedy sadziliśmy cebulki krokusów dla upamiętnienia najmłodszych ofiar Holokaustu, jedna z naszych uczestniczek przypomniała sobie o 5 siostrach "Elman", przyjaciółkach jej babci sprzed wojny, które zostały zamordowane w czasie zbiorowej egzekucji w 1942 roku. Przeprowadziła wywiad z babcią i zapoznała nas z jej wspomnieniami.

  • Slajd01[2].jpg

    14. Symbolika adwentowa i proroctwa mesjańskie

    W pierwszym tygodniu adwentu przypomnieliśmy sobie symbolikę związaną z tym okresem roku liturgicznego a także niektóe proroctwa Starego Testamentu, które wypełniły się w osobie Jezusa Chrystusa.

  • Slajd1[2].jpg

    15. Miłosierne owoce Adwentu

    Adwentowe światło, które nas prowadzi do spotkania ze Zbawicielem, to także - a może przede wszystkim - realizacja przesłania Ewangelii czyli miłości miłosiernej. O taki wymiar Adwentu postaraliśmy sie także w tym roku.

  • s1[2].jpg

    16. Ceremonie i zwyczaje ślubne w różnych kulturach i wyznaniach

    Wiecie, co to hupa albo w jakim wyznaniu nad przyszłymi małżonkami trzymane są piękne, ozdobne korony? Zapraszamy na nasz przegląd ślubów w różnych obrządkach.

  • h.jpg

    17. "Makbet" na szkocko, wesoło i świątecznie

    W jednej z artystycznych kawiarni na żydowskim Kazimierzu sekcja szekspirologiczna koła naukowego studentów Instytutu Filologii Angielskiej UJ zorganizowało w ramach "Wigilii Anglistów" sympatyczne spotkanie nie tylko studentów, wykładowców i publiczności, ale i kultur: polskiej i szkockiej (co było widoczne nawet na talerzach z ciastami, zobaczcie sami).  A co tam robił "Młody Asyż z Leśnej"? Dobrze się bawił i pił herbatkę z konfiturą :)

  • npl.jpg

    18. Dzień bez Przeklinania

    17. grudnia obchodzimy Dzień bez Przeklinania. Czy to dobry pomysł, zdania są podzielone nawet wśród językoznawców i innych ekspertów. My jednak uznaliśmy, że warto zaznaczyć jakoś ten dzień, odwołując się do słów Biblii, a także bardziej współczesnych środków przekazu, jak .....  rapowa piosenka.

  • ak.jpg

    19. Akatyst - starożytne nabożeństwo ku czci Bogurodzicy.

    W czasie tegorocznego Adwentu mieliśmy okazję zobaczyć i posłuchać jaką duchowością "oddycha" wschodnie płuco chrześcijaństwa - jak je nazwał Jan Paweł II. Akatyst, piękne nabożeństwo ku czci Matki Bożej, jest bowiem powszechnie znany w tradycji prawosławnej, rzadziej w katolickiej, choć jego geneza sięga czasów jedności Kościoła, V-VI wieku. Chóralny śpiew, palenie świec przed ikoną, obfite okadzenia, podniosły charakter wykonywanych hymnów bliskie są nastrojowi i specyfice liturgii prawosławnej, zaś porównywanie Matki Bożej do rajskiego drzewa o słodkich owocach i zwrot "która jednoczysz co niepojednane" z akatystu właśnie wzięte, tłumaczą ekumeniczny wymiar tego wydarzenia oraz jego związek z tegorocznym tematem wiodącym naszego projektu.

  • bn.jpg

    20. Światła Chanuki i Bożego Narodzenia

    W tym roku wyjątkowo pokryły się dwa grudniowe święta: chrześcijańskie Boże Narodzenie i żydowska Chanuka. Świętowaliśmy uroczystość Narodzenia Pańskiego, ale pamietaliśmy także o dawnych, żydowskich mieszkańcach naszego miasta, zapalając dla ich pamięci świeczki na chanukiji. Ostatniego wieczoru był to dar od jednej z gmin żydowskich.

  • 1.jpg

    21. Akcja "Termoforek i butelka"

    Praktyczny wymiar dialogu: właczyliśmy się w akcję zbiórki dla ośrodka misyjnego w Burundi. Tym razem dla wcześniaków, dzieci z niską masą urodzeniową, często - w wyniku klęski głodu - sierot.

  • e1.jpg

    22. Ekumeniczny styczeń

    Styczeń to szczególny miesiąc dla dialogu międzyreligijnego i ekumenizmu w naszym kraju. W dniach 18. -25.01. odbywa się bowiem Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, tuż przed nim, 17. stycznia obchodzimy już od 20 lat Dzień Judaizmu, zaś po zakończeniu Tygodnia, 26. stycznia - Dzień Islamu. Dlatego warto pokusić się o refleksje, edukację, działania dotyczące tego ważnego tematu.

  • dph1.jpg

    23. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

    27. stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. To ważne wydarzenie także dla nas, bowiem w mszańskiej ziemi spoczywa blisko tysiąc niewinnych Ofiar Zagłady.

  • di1.jpg

    24. Na obchodach Dnia Islamu w Krakowie

    Już po raz 17. obchodziliśmy w tym roku Dzień Islamu w Kościele. Zwyczajowy termin tego dnia jest bezpośrednio po Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, czyli 26. stycznia, ale w tym roku w Krakowie obchody odbyły się kilka dni później, 31. stycznia.

  • wal.jpg

    25. Serce za serce - nasz udział w charytatywnej akcji walentynkowej

    Każda okazja jest dobra, by coś pozytywnego zrobić dla drugiego człowieka. A już "Walentynki" - idealne, bo cały dzień tylko o miłości :)

  • SolidchorPs.jpg

    26. Solidarni z chorującymi psychicznie

    Coraz bardziej wzrasta liczba osób chorujących na różne zaburzenia psychiczne. Jak reagować, a jak pomóc, co robić, gdy zachoruje ktoś bliski? Temu tematowi przyglądaliśmy się podczas kolejnych warsztatów.

  • fot.jpg

    27. "Piękno stworzenia" - wernisaż fotografii i aerofotografii w Limanowej

    Zupełnie rajskie piękno utrwalone z przepięknych fotografiach - to nasz kolejny wernisaż w tej edycji. I kolejny udany :)

  • Wp.jpg

    28. Druga osoba jest darem - wielkopostna akcja charytatywna

    Nasz Wielki Post przeżywany w świetle orędzia papieża Franciszka i konkretny jego wymiar - zbióka darów dla potrzebujących.

  • Slajd01[3].jpg

    29. Purim i jego owoce

    Najradośniejsze święto żydowskie, Purim, przypadło w tym roku w dniach 11-12 marca. My "świętowaliśmy" je w poniedziałek, 13. marca. I to jak! Nawet hamantasze własnoręcznie piekliśmy w szkole. I częstowaliśmy innych :)  I zwój Estery czytaliśy, i hałasowaliśmy na imię nienawistnika Hamana. A na koniec wypełniliśmy jedno z najważniejszych purimowych przykazań, zbierając dary dla potrzebujących.

  • spd1.jpg

    30. Na Dniu św.Patryka

    Zostaliśmy zaproszeni na świętowanie Dnia św.Partyka na Uniwersytecie Jagiellońskim, w studenckim klubie "Żaczek". Było zielono, irlandzko, teatralnie i tanecznie. Naturalnie, w dniu 17. marca - św.Patryka.

  • transp1.jpg

    31. Nie zabieraj swoich narządów do nieba - warsztaty o transplantacji

    "Nie zabieraj swoich narządów do nieba" to znane hasło popularyzujące dawstwo narządów. My postanowiliśmy podzielić się nim z całą szkołą, a przy okazji dowiedzieć się, jakie dokładnie jest w tej kwestii stanowisko Kościoła katolickiego, innych Kościołów i wspólnot religijnych, religii niechrześcijańskich oraz grup kulturowych. Przytgotowaliśmy gazetkę, ulotki, prezentacje zachęcające do oddawania krwi, szpiku kostnego oraz zgodę woli na oddanie narządów. Po warsztatach przeprowadzonych w całej naszej szkole, zgłosiły się osoby z różnych klas z prośbą o kontakt do miejsc, gdzie mogłyby to uczynić - to taki nasz mały sukces :)

  • 1w.png

    32. Warsztaty w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

    "Olam haba" czyli "Czas, który nadejdzie" - tak brzmiał tytuł warsztatów zorganizowanych dla nas w KPSC UJ w Krakowie. Pani Julia Makosz zapoznała nas z myśleniem o raju w judaizmie.

  • 1k[1].jpg

    33. Na krakowskim Kazimierzu i w Muzeum Narodowym

    Każdy wyjazd do Krakowa to okazja spotkania z inną kulturą i historią. Tym razem "zawiało" nas do Pałacu biskupa Erazma Ciołka, w którym mieści się oddział Muzeum Narodowego oraz - kolejny już raz - na Kazimierz, gdzie spotkaliśmy bardzo egzotycznych turystów!

  • znb.jpg

    34. "Żyd na beczce" - na spektaklu teatralnym

    Kielecki Teatr Lektur przedstawił nam wstrząsający spektakl oparty na "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall.

  • kier.jpg

    35. Charytatywny kiermasz parafialny

    2. kwietnia wspólnymi siłami wolontariuszy z kilku szkół w naszym mieście, zorganizowaliśmy kiermasz dobroczynny, z którego dochód przeznaczony był na leczenie Karola - naszego rówieśnika z sąsiedniej szkoły.

  • pesah.jpg

    36. Pesach - żydowskie Święto Paschy

    Judaizm dla chrześcijaństwa jest religią szczególną, stanowi bowiem korzeń, z którego chrześcijaństwo wyrasta, jest dla nas - jak naucza Kościół - rzeczywistością wewnętrzną, a nie zewnętrzną jak inne religie. Dlatego poświęcamy mu relatywnie dużo miejsca w naszym projekcie.

  • getto.jpg

    37. Rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

    Ważny dzień, w którym cały świat wspomina bohaterów getta - oni walczyli już tylko o godną śmierć. My, w naszym miasteczku, zapaliliśmy znicze pamięci na zbiorowych żydowskich grobach; w jednym z nich leżą niedoszli, lokalni powstańcy - młodzi ludzie, którzy przygotowywali zbrojny opór a zostali zdradzeni, zwabieni i rozstrzelani. 22, inne źródła mówią o 24 osobach - cześć ich pamięci!

  • damian.jpg

    38. Damian w finale diecezjalnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

    Nowe niebo i nowa ziemia to temat biblijnej apokaliptyki. To także - w postaci Księgi Daniela i Apokalipsy św.Jana - zakres tegorocznego konkursu wiedzy biblijnej, w której mieliśmy swojego reprezentanta.

  • pot1.jpg

    39. Majówka na "Potaczkowej"

    Przedłużony weekend majowy to świetny czas na wędrówkę po okolicy. Stanowiący większość naszej grupy maturzyści, nie dali się odciągnąć od książek, notatek i gorączkowych powtórek. Zatem w niewielkim, 3-osobowym składzie wybraliśmy sie na wzniesienie zwane "Potaczkową", maturzystów "zabierając" w intencjach odmawianego po drodze różańca.

  • 1maja1.jpg

    40. Rocznica krwawego mordu na młodych Żydach z naszego miasteczka

    1. maja mija smutna, 76. rocznica zbiorowej egzekucji na grupie młodych obywateli naszego miasteczka, wyznania żydowskiego. Staramy się w tym dniu zawsze zapalić znicz i wspomniec ich tragiczną historię.

  • 3maja.jpg

    41. Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. maja

    Nieco wcześniej, przed majowym weekendem i pożegnaniem maturzystów, przygotowaliśmy i przedstawiliśmy naszym kolegom i gronu pedagogicznemu, historyczno-artystyczne wspomnienie ważnego dla naszej historii wydarzenia sprzed 226 lat.

  • pien.jpg

    42. Na pienińskich szlakach

    7. maja wybraliśmy się na wycieczkę w rejon Małych Pienin. Poza pięknem przyrody, napotykaliśmy też ekumeniczne tematy - ślady łemkowskich wsi oraz żydowskich mieszkańców Krościenka.

  • 1noc.jpg

    43. Krakowska Noc Synagog

    Jubileuszowa, siódma - a siódemka ma w judaizmie i w Biblii szczególne znaczenie - Noc Synagog w Krakowie. Zaczarowany Kazimierz. Nie mogło nas zabraknąć :)

  • BAHAIZM[1].jpg

    44. Ziemski raj bahaistów

    Prawie na sam koniec projektu przyjrzeliśmy się bahaizmowi: ciekawej, synkretycznej religii, czerpiącej z wszystkich religii monoteistycznych, której znaną wizytówką są przepiękne ogrody w głównej siedzibie w Hajfie oraz Akce w Ziemi Świętej. Te miejsca pełne harmonii i piękna jako żywo przypominaja biblijny raj.

  • mal.jpg

    45. Podsumowanie tegorocznej edycji

    Kilka myśli na podsumowanie naszego trzeciego (i ostatniego - jesteśmy tegorocznymi maturzystami) roku działań w projekcie. Ech, łza się w oku kręci, że to już koniec...