Lublin w dialogu - lekcja w Filii nr 31 MBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Biblioteka oblicza

 

W listopadzie i na początku grudnia w bibliotece osiedlowej (Filia nr 31 MBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie) nasi koledzy z klas IIIb i IIIc przygotowali wystawę pt. „Lublin w dialogu – miasto wielu kultur”.

Zaprezentowali własnoręcznie wykonane makiety 7 najważniejszych lubelskich kościołów – trzech rzymsko-katolickich (archikatedry, kościoła uniweryteckiego KUL i kościoła dominikanów), ewangelicko-augsburskiego, katedry prawosławnej i cerkwi grekokatolickiej.

Obok makiet wystawili plakaty z opisem i historią świątyń.

Celem wystawy było zapoznanie najbliższego środowiska zamieszkania uczniów z pasjami gimnazjalistów i prezentacja projektu.

Wystawa stała się pretekstem do zajęć plastyki i religii rówieśników z klasy IIIa, IIIb i IIIc.

Uczniowie po zapoznaniu się z plakatami i makietami (z pomocą nauczycieli) porównali wygląd zewnętrzny i wewnętrzny budowli. Nie zapoznano uczniów z różnicami religijnymi.

Proszeni o odpowiedź pisemną na pytanie czy możliwy jest dialog międzykulturowy między wyznawcami poszczególnych wyznań. Odpowiedzieli w sposób nas zaskakujący:

tylko w jednej z klas uczniowie prezentowali (z małymi wyjątkami) potrzebę dialogu wskazując na podobieństwa i to co łączy wszystkie „odmiany” chrześcijaństwa. W dwóch pozostałych klasach akcentowano różnice i trudności w „dogadaniu” się osób z powodu nieustępliwości własnych poglądów, skostnieniu zasad.

Początkowo byliśmy załamani takim wynikiem. Po tygodniu i zastanowieniu doszliśmy do wniosku, że ten wynik świadczy o tym aby realizować projekt w celu zwiększenia wiedzy i wtedy ( mamy nadzieję) zwiększy się potrzeba rozmowy i tolerancji. I dlatego dalej będziemy pracować.

O wystawie można przeczytać tutaj:

http://www.mbp.lublin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=7406&Itemid=294