Malarstwo Kropkowe

MALARSTWO KROPKOWANE

wzorowane na malarstwie ABORYGENÓW – czarnoskórych, rdzennych mieszkańców Australii przekazywali z pokolenia na pokolenie legendy, pieśni i tradycje. Ich kultura przetrwała dzięki ceremoniom towarzyszącym zgromadzeniom plemiennym, podczas których pieśniami, muzyką i tańcem odtwarza się pradawne opowieści o przeszłości Australii.

MALARSTWO ABORYGENÓW

Geneza

Obrazy powstające w czasie ceremonii opowiadały, a raczej odwzorowywały, historie stworzenia świata przez aborygeńskich przodków. Mówi się, że malowidła te zawierały tajne informacje plemienne, możliwe do odkodowania jedynie przez wtajemniczonych członków danej społeczności. Jednak by mieć pewność, że te zakamuflowane przekazy nie zostaną odczytane przez ludzi z innych plemion, wszystkie dzieła tworzone na piasku były niszczone po zakończeniu uroczystości.

Każdy ma inny sposób malowania. Przeważnie obraz powstaje z wielu kropek, które czasem łączone są w linie czy kreski, innym razem każda kropka jest oddzielona od innych. Kropki są też różnej wielkości i są w różnym stopniu rozmazane. No i oczywiście mają różne kolory. w miarę spójne jest znaczenie kolorów: żółty oznacza słońce, brązowy ziemię, czerwony pustynny piach, a biały niebo czy chmury. Ale czy tak jest na pewno wie tylko artysta tworzący swoje dzieło.

 Uczniowie klas czwartych wykonywali prace techniką kropkowania zapożyczoną z tradycji Aborygenów a efekty można zobaczyć na zdjęciach zamieszczonych obok.